Altair, Deneb a Vega: Hvězdy Letního trojúhelníku

29.06.2015 - Martin Reichman


Reklama

Altair, Deneb a Vega - tyto tři jasné hvězdy vycházejí počátkem severních letních nocí a jsou součástí dobře známého asterismu Letní trojúhelník. Hvězdy sídlí poblíž Mléčné dráhy a jsou alfa hvězdami svých souhvězdí Orla, Labutě a Lyry

Přestože na první pohled vypadají podobně, a mohlo by se zdát že jsou přibližně stejně daleko, opak je pravdou. Každá z těchto hvězd má svůj vlastní příběh. Altair je trpaslík hlavní posloupnosti, je asi 10× jasnější než Slunce a leží asi 17 světelných let od Země. Vega je sice také trpaslík, spalující vodík, je ale podstatně jasnější – přibližně 30× než Slunce. Vegu od Země dělí zhruba 25 světelných let. Deneb je nadobr s přibližnou svítivostí 54 tisíc Sluncí a od Země je vzdálen zhruba 1400 světelných let.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Rogelio Bernal Andreo

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907