Alternativa k elektronice? Ve Stanfordu postavili počítač poháněný vodou

10.06.2015 - Stanislav Mihulka

Namísto elektronů v něm běhají kapky vody s magnetickými nanočásticemi, které ovládají elektromagnetická pole


Reklama

Technologie založené na proudící vodě doprovázejí lidstvo od pradávna, i když poslední dobou jsou poněkud v pozadí. Vědci ze Stanfordu teď ale dali tekoucí vodě novou příležitost a vyvinuli první počítač na světě, který pohání právě voda.

Použili k tomu magnetické nanočástice, které vytvářejí kapky vody velikosti zrnka máku, proudící sítí miniaturních kanálků. Jejich pohyb ovládají elektromagnetická pole a jejich činností vzniká mechanismus, který zvládne komplexní logické operace. Počítač poháněný vodou může teoreticky zvládnout cokoliv, co dovede elektronický počítač, jenom za mnohem delší dobu.

K čemu by takový vodní počítač mohl být? Podle svých tvůrců nabízí zajímavou alternativu k elektronice. Mohl by najít uplatnění v biologii, chemii i jinde.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Nature Physics

  • Zdroj fotografií: Stanford University

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907