Alžběta Marie Rakouská: Šokující život vnučky Františka Josefa I. (1.)

26.03.2016 - Jana Ládyová

Nejmilejší císařova vnučka byla krásná, urozená, chytrá, bohatá. A také bezohledná a mstivá


Reklama

Dcera, která 2. září 1883 v sedm hodin ráno přišla na svět, způsobila velké zklamání! Všichni čekali syna, pro nějž už měli rodiče - korunní princ Rudolf a jeho choť Štěpánka Belgická - připravené slovanské jméno Václav. Brzy si však dívenku, pojmenovanou po babičce, císařovně Sissi, všichni velice oblíbili. Stala se především miláčkem svého dědečka, který nad ní držel ochrannou ruku až do své smrti. 

Dědečka si omotala kolem prstu

Svobodomyslná, svéhlavá, temperamentní a v pozdějším věku i těžko zvladatelná Erzsi zdědila po otci hodně z jeho povahy. Rudolf ji miloval a v závěti z ní učinil univerzální dědičku. Také poručnictví nad dceruškou svěřil v závěti svému otci. A dědeček císař se vnučce věnoval více než kdysi vlastním dětem. Problém nastal ve chvíli, kdy postřehla, že si může dělat, co chce, dopustit se čehokoliv a požadovat cokoliv. Dědeček jí přece vše promine. Splní i přání, která by ostatním odmítl. Po celý život se tak na nikoho neohlížela a dělala jen to, co vyhovovalo právě jí.

Příliš divoká nevěsta

Z Erzsi vyrostla vysoká, štíhlá a půvabná dívka, která se stala jednou z nejlepších partií v Evropě. Osud zasáhl 9. ledna 1900. V Hofburgu se konal dvorní ples, kde šestnáctiletou Erzsi oficiálně uvedli do vyšší společnosti. Mezi plesovými hosty se objevil muž, do nějž se Alžběta na první pohled zamilovala. Mladý nadporučík Otto kníže Windischgrätz. Rozhodla se. Toho chci! Se svým plánem předstoupila před dědečka, ale dostalo se jí kategorického zamítnutí. Neexistuje! Žádné zásnuby před osmnáctými narozeninami! Císař tajně doufal, že si to Alžběta rozmyslí, nebo že se najde jiný, vhodnější ženich. 

Erzsi však nechtěla nikoho jiného! Po roce nakonec Františka Josefa přesvědčila. Otto prý neměl o „štěstí“, které na něj čeká, ani tušení. Přání své vnučky mu oznámil až císař. Šokovaný mladík odvětil, že už zasnouben je...Ať už to ale bylo jakkoli, brzy se konaly zásnuby. Alžběta se ovšem musela zříci pro sebe i své budoucí potomky nároku na trůn. Učinila tak s lehkým srdcem. A pak se v lednu 1902 konala slavná svatba. Vynucené manželství bylo zpočátku docela šťastné... 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie 7/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907