Alžběta Marie Rakouská: Šokující život vnučky Františka Josefa I. (1.)

26.03.2016 - Jana Ládyová

Nejmilejší císařova vnučka byla krásná, urozená, chytrá, bohatá. A také bezohledná a mstivá


Reklama

Dcera, která 2. září 1883 v sedm hodin ráno přišla na svět, způsobila velké zklamání! Všichni čekali syna, pro nějž už měli rodiče - korunní princ Rudolf a jeho choť Štěpánka Belgická - připravené slovanské jméno Václav. Brzy si však dívenku, pojmenovanou po babičce, císařovně Sissi, všichni velice oblíbili. Stala se především miláčkem svého dědečka, který nad ní držel ochrannou ruku až do své smrti. 

Dědečka si omotala kolem prstu

Svobodomyslná, svéhlavá, temperamentní a v pozdějším věku i těžko zvladatelná Erzsi zdědila po otci hodně z jeho povahy. Rudolf ji miloval a v závěti z ní učinil univerzální dědičku. Také poručnictví nad dceruškou svěřil v závěti svému otci. A dědeček císař se vnučce věnoval více než kdysi vlastním dětem. Problém nastal ve chvíli, kdy postřehla, že si může dělat, co chce, dopustit se čehokoliv a požadovat cokoliv. Dědeček jí přece vše promine. Splní i přání, která by ostatním odmítl. Po celý život se tak na nikoho neohlížela a dělala jen to, co vyhovovalo právě jí.

Příliš divoká nevěsta

Z Erzsi vyrostla vysoká, štíhlá a půvabná dívka, která se stala jednou z nejlepších partií v Evropě. Osud zasáhl 9. ledna 1900. V Hofburgu se konal dvorní ples, kde šestnáctiletou Erzsi oficiálně uvedli do vyšší společnosti. Mezi plesovými hosty se objevil muž, do nějž se Alžběta na první pohled zamilovala. Mladý nadporučík Otto kníže Windischgrätz. Rozhodla se. Toho chci! Se svým plánem předstoupila před dědečka, ale dostalo se jí kategorického zamítnutí. Neexistuje! Žádné zásnuby před osmnáctými narozeninami! Císař tajně doufal, že si to Alžběta rozmyslí, nebo že se najde jiný, vhodnější ženich. 

Erzsi však nechtěla nikoho jiného! Po roce nakonec Františka Josefa přesvědčila. Otto prý neměl o „štěstí“, které na něj čeká, ani tušení. Přání své vnučky mu oznámil až císař. Šokovaný mladík odvětil, že už zasnouben je...Ať už to ale bylo jakkoli, brzy se konaly zásnuby. Alžběta se ovšem musela zříci pro sebe i své budoucí potomky nároku na trůn. Učinila tak s lehkým srdcem. A pak se v lednu 1902 konala slavná svatba. Vynucené manželství bylo zpočátku docela šťastné... 

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie 7/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Událost, známá jako železniční neštěstí v Montparnassu, se objevila i v trikové scéně Scorseseova filmu Hugo a jeho velký objev či na obalu jednoho alba hardrockové skupiny Mr. Big.

Historie

O transport amerických speciálů na Takur Ghar se staraly vrtulníky MH-47E Chinook.

Válka

Modré šipky ukazují nově objevené slinné žlázy

Věda

Kamera pro cizí světy Lunar ExoCam

Vesmír

Leopold II. se svou početnou rodinou. Se svou ženou Marií Ludovikou Španělskou měl 16 dětí (12 synů a 4 dcery).

Historie
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907