Amatérský archeolog objevil zlatý poklad pocházející z doby bronzové

20.08.2015 - Martin Reichman


Reklama

Vzácný objev si připsal amatérský archeolog Christian Albertsen. Nedaleko dánského města Boeslunde, na ostrově Sjælland, objevil přibližně 2 tisíce zlatých ozdobných spirál, pocházejících z doby 900 až 700 před naším letopočtem. Jednotlivé spirály jsou vyrobeny z velmi tenkých zlatých nití. Celková hmotnost zlatého pokladu činí zhruba 300 gramů. Podle vědců sloužily zlaté spirály jako ozdoby vlasů či pokrývky hlavy dávných kněží.

Pro Christiana Albertsenena není jeho nejnovější nález první. Již v minulosti ve stejné oblasti objevil čtyři zlaté náramky, taktéž pocházející z doby bronzové. Jeho současný objev vědci hodnotí jako zcela mimořádný. Oblast u města Boeslunde je v Dánsku považována za pokladnici doby bronzové, kromě posledních nálezů zde archeologové evidují vykopávky zlatých šperků již od roku 1800. Podle Kirstena Christensena, kurátora zdejšího muzea, jsou nálezy důkazem o velkém významu města Boeslunde v době bronzové.

 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: thelocal.dk

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Escobar měl na svědomí tisíce životů. V Medellínu sotva potkáte někoho, kdo by neznal některou z obětí.

Cestování
Historie

Jeden z australských sklípkanců. Tento pavouk patří k nejnebezpečnějším druhům zvířat na světě a jedno jeho kousnutí může být pro člověka smrtelné.

Věda

Mlha v atmosféře Pluta na snímku sondy New Horizons

Vesmír

Hamburger byl populární už v antice

Věda

Izraelské A-4 Skyhawky se osvědčily, tyto stroje však už čekají na rozebrání.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907