Nalezená ambra: Poklad, za který se platí zlatem

08.04.2013 - redakce 100+1

Najít na pláži drahocennou ambru se nepoštěstí každému. Když se to ale povede, můžete počítat s tučnou odměnou


Reklama

Procházka po pláži změnila Kenu Wilmanovi z Velké Británie život. Jeho pes totiž našel v písku podivný kámen nevábného vzhledu a pachu, ze kterého se však „vyklubala“ rarita – ambra, jež se používá při výrobě nejdražších parfémů. Šťastnému nálezci z anglického města Morecambe zatím za tříkilový poklad nabídli zhruba 1,26 milionu korun. Wilman však poslal vzorek na odborný rozbor a nyní čeká na výsledky: za plážový objev by totiž mohl inkasovat až tři miliony.

TIP: Nejvzácnější poklady přírody dražší než zlato a drahé kameny

Ambra vzniká v trávicím traktu vorvaně obrovského zřejmě jako ochrana před ostrými zobáky chobotnic a sépií, jimiž se obrovský živočich živí. Čas od času vorvaň kus ambry vyvrhne, a ta pak pluje po hladině, přičemž zápachem dost připomíná uhynulou rybu. Nepříjemný odér se však postupně vytrácí, až zbude skutečně okouzlující vůně – nicméně tento proces trvá deset až dvacet let. Jen zřídkakdy ale moře vyplaví ambru na pobřeží, a výrobci parfémů proto používají syntetické náhražky, které však nemají zdaleka tak dokonalé vlastnosti jako vorvaní originál.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Profimedia

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.

Zajímavosti

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.

Věda

Venuše na snímku zařízení WISPR, během třetího průletu Parker Solar Probe kolem Venuše.

Vesmír

Pařížané byli na zimní záplavy zvyklí, nečekali však, že roku 1910 dostanou tak obrovské rozměry. 

Historie

Britský generál Douglas Haig dokázal přežít válku v relativním dostatku - polní pošta mu doručovala lososí i tetřeví maso, kvalitní francouzská vína nebo třeba brandy.

Válka

Labyrint je symbolem mediteránu, a rovněž tvoří kamennou dominantu na dně lomu v Pavlíkově botanické zahradě.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907