Americká armáda chce posílat družice do vesmíru přímo z letadla F15

24.04.2014 - Petr Broža

Umisťovat satelity na oběžnou dráhu Země je velmi drahé. Projekt americké armády však uvažuje o vypouštění satelitů přímo z letadla, což celý proces zlevní a zjednoduší


Reklama

Agentura americké armády DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) podepsala kontrakt s Boeingem na 30 milionů dolarů, aby tento výrobce letadel vyvinul vypouštěcí mechanismus, který by bylo možno připojit na spodní stranu F-15 Strike Eagle.

Tato „raketa“ by po dosažení výšky okolo 12 kilometrů zažehla raketové motory a vynesla by satelit o hmotnost do 45 kg na oběžnou dráhu. Tento systém by zlevnil vypouštění takto malých družic na orbitu Země o 66 procent. Navíc by nebylo nutno čekat na postavení rakety a čekat na vhodné startovací okno.

DARPA chce také zefektivnit a zlevnit vynášení těžších nákladů, a to pomocí raketoplánu XS-1, který by si poradil až s dvoutunovým užitečným zatížením. Cena za jeden let by měla být jen pět milionů dolarů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Boeing

  • Zdroj fotografií: Boeing

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda
Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907