Americká armáda chce posílat družice do vesmíru přímo z letadla F15

24.04.2014 - Petr Broža

Umisťovat satelity na oběžnou dráhu Země je velmi drahé. Projekt americké armády však uvažuje o vypouštění satelitů přímo z letadla, což celý proces zlevní a zjednoduší


Reklama

Agentura americké armády DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) podepsala kontrakt s Boeingem na 30 milionů dolarů, aby tento výrobce letadel vyvinul vypouštěcí mechanismus, který by bylo možno připojit na spodní stranu F-15 Strike Eagle.

Tato „raketa“ by po dosažení výšky okolo 12 kilometrů zažehla raketové motory a vynesla by satelit o hmotnost do 45 kg na oběžnou dráhu. Tento systém by zlevnil vypouštění takto malých družic na orbitu Země o 66 procent. Navíc by nebylo nutno čekat na postavení rakety a čekat na vhodné startovací okno.

DARPA chce také zefektivnit a zlevnit vynášení těžších nákladů, a to pomocí raketoplánu XS-1, který by si poradil až s dvoutunovým užitečným zatížením. Cena za jeden let by měla být jen pět milionů dolarů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Boeing

  • Zdroj fotografií: Boeing

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobře situovaní kamarádi v dětství se vyplatí

Věda

Země se v důsledku oslabování gravitačního vlivu Slunce od své mateřské hvězdy mírně vzdaluje – v průměru o 1,5 centimetru ročně. (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

(ilustrace: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Piloti spolu trávili čas ve službě a po ní například v baru utužovali přátelství. Na snímky americké letouny F4U Corsair kdesi nad Pacifikem. (foto: Shutterstock)

Válka

(ilustrační foto: Shutterstock)

Revue

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907