Americká pýcha: Nová dominanta New Yorku otevřena

14.11.2013 - Kateřina Vašků

Včera byla slavnostně otevřena jedna ze staveb, která vyrostla na místě „dvojčat“, zničených teroristickými útoky 11. září. Celý komplex World Trade Center bude mít celkem šest budov


Reklama

Zatímco 13. listopadu byla otevřena druhá z nižších věží, číslo 4, jednička, která už je těsně před dokončením, bude oficiálně otevřena až počátkem roku 2014. Její název zní One World Trade Center, přesto jí nikdo neřekne jinak, než Freedom Tower.

Její výstavba byla zahájena 27. dubna 2006 a zvnějšku dostavěna 10. května 2013. Náklady se postupně vyšplhaly na 3,8 miliardy dolarů, čímž se v roce 2012 stala Freedom Tower vůbec nejdražší stavbou na světě. Hlavním architektem je David Childs z americké společnosti Skidmore, Owings & Merrill. K projektu byl přizván v roce 2005 poté, co byla vyřazena většina původních návrhů architektonické hvězdy Daniela Libeskinda.

Celý komplex bude mít celkem šest budov, One WTC je nejvyšší z nich a tvoří dominantu „nového“ New Yorku. (Více se tématu věnujeme v připravovaném vydání 100+1.)

Mimořádně bezpečná

Konstrukce mrakodrapu je vyrobena převážně z recyklovatelných materiálů a rovněž 80 % jejího odpadu je možné znovu využít. Základní stavební prvek představují tři ocelové sloupy vztyčené v prosinci roku 2006. Jeden z nich zdobí na tisíc ručně psaných vzkazů připomínajících oběti atentátu z 11. září 2001. Na čtvercové základně s délkou strany 61 m vyrostl kancelářský gigant z betonového základu vysokého 56 m, jehož cílem je chránit budovu před případnou hrozbou teroristických útoků.

Spolu s touto ochranou je zde použito množství dalších bezpečnostních prvků. Patří mezi ně například téměř metr tlusté železobetonové vybavení stěn všech schodišť a výtahových šachet. V okolí budovy je instalován systém kontroly veškerých přijíždějících vozidel, nebo speciální video-analytické přístroje, které umožňují detekovat opuštěné předměty nebo osoby z databází trestně stíhaných.

Mrakodrap společně s anténou měří celých 541 m. Tím se stal nejvyšší budovou západní polokoule, třetím nejvyšším mrakodrapem světa (po Burdž Chalífa a Abraj Al-Bait) a světově šestým nejvyšším samostatně stojícím objektem.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907