Americká pýcha: Nová dominanta New Yorku otevřena

14.11.2013 - Kateřina Vašků

Včera byla slavnostně otevřena jedna ze staveb, která vyrostla na místě „dvojčat“, zničených teroristickými útoky 11. září. Celý komplex World Trade Center bude mít celkem šest budov


Reklama

Zatímco 13. listopadu byla otevřena druhá z nižších věží, číslo 4, jednička, která už je těsně před dokončením, bude oficiálně otevřena až počátkem roku 2014. Její název zní One World Trade Center, přesto jí nikdo neřekne jinak, než Freedom Tower.

Její výstavba byla zahájena 27. dubna 2006 a zvnějšku dostavěna 10. května 2013. Náklady se postupně vyšplhaly na 3,8 miliardy dolarů, čímž se v roce 2012 stala Freedom Tower vůbec nejdražší stavbou na světě. Hlavním architektem je David Childs z americké společnosti Skidmore, Owings & Merrill. K projektu byl přizván v roce 2005 poté, co byla vyřazena většina původních návrhů architektonické hvězdy Daniela Libeskinda.

Celý komplex bude mít celkem šest budov, One WTC je nejvyšší z nich a tvoří dominantu „nového“ New Yorku. (Více se tématu věnujeme v připravovaném vydání 100+1.)

Mimořádně bezpečná

Konstrukce mrakodrapu je vyrobena převážně z recyklovatelných materiálů a rovněž 80 % jejího odpadu je možné znovu využít. Základní stavební prvek představují tři ocelové sloupy vztyčené v prosinci roku 2006. Jeden z nich zdobí na tisíc ručně psaných vzkazů připomínajících oběti atentátu z 11. září 2001. Na čtvercové základně s délkou strany 61 m vyrostl kancelářský gigant z betonového základu vysokého 56 m, jehož cílem je chránit budovu před případnou hrozbou teroristických útoků.

Spolu s touto ochranou je zde použito množství dalších bezpečnostních prvků. Patří mezi ně například téměř metr tlusté železobetonové vybavení stěn všech schodišť a výtahových šachet. V okolí budovy je instalován systém kontroly veškerých přijíždějících vozidel, nebo speciální video-analytické přístroje, které umožňují detekovat opuštěné předměty nebo osoby z databází trestně stíhaných.

Mrakodrap společně s anténou měří celých 541 m. Tím se stal nejvyšší budovou západní polokoule, třetím nejvyšším mrakodrapem světa (po Burdž Chalífa a Abraj Al-Bait) a světově šestým nejvyšším samostatně stojícím objektem.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Délka Vasova běhu (švédsky Vasaloppet) činí 90 kilometrů a pravidelně se ho účastní téměř 16 000 lyžařů.

Zajímavosti

Podle dřívějších teorií byl výbuch supervulkánu Toba natolik silný, že téměř způsobil vyhlazení nejen lidské rasy, ale i mnoha dalších živočišných druhů.

Věda

I dnes lze koupit výrobky ze želvoviny, ačkoliv je lov zvířat zakázaný pod pokutou 175 tisíc korun.

Zajímavosti

Podle posledního výzkumu odpovídá hmotnost naší Galaxie 1,5 bilionu sluncí. K uvedené hodnotě vědci dospěli pomocí měření rychlostí kulových hvězdokup, jež obíhají galaktické jádro.

Vesmír

Mravenci rodu Cephalotes si ve větvích stromů vždy najdou cestu a dávají přednost té, která má nejméně křižovatek

Příroda

Již v době objevu byly obří sochy na terasách poničené, moderní rekonstrukce je ukazuje v původním stavu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907