Americká sonda Mars Reconnaissance Orbiter se chystá na přílet družice InSight

30.07.2015 - Petr Broža

Na rok 2016 je naplánován přílet družice InSight k Marsu. Sonda MRO kvůli tomu provedla svůj zatím největší manévr na orbitě této rudé planety od roku 2006


Reklama

Sonda MRO včera zažehla na 77 sekund šest svých středně velkých motorů, které upravily její pozici na oběžné dráze Marsu. Díky tomu se dostala do ideální pozice, aby mohla přenášet rádiový signál připravovaného výsadku družice InSight, která se k Marsu chystá příští rok. Bez tohoto manévru bychom nemohli přijímat signál přistávacího modulu InSight během jeho sestupu.

MRO bude veškerý signál sondy InSight zaznamenávat, abychom měli přehled o každé kritické fázi sestupu. To samé prováděla MRO během sestupu přistávacího modulu Phoenix v roce 2008 a také při klesání robota Curiosity v roce 2012. Modul InSight bude nemobilní a po přistání bude pomocí seizmických vln zkoumat podpovrchové struktury Marsu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907