Americké námořnictvo testuje autonomní bojové čluny

10.10.2014 - Martin Reichman

Po bezpilotních letounech a dronech přichází na řadu i robotické lodě. Americké námořnictvo letos v srpnu předvádělo na řece James ve Virginii 13 autonomních hlídkových člunů v akci


Reklama

Control Architecture for Robotic Agent Command and Sensing (CARACaS) jak se projekt námořnictva nazývá, umožňuje člunům pracovat zcela nezávisle, podle zadaného „objektu zájmu“ si sami volí trasu, směr a dokáží ho upravovat v souladu s dalšími plavidly. Jednotlivé čluny jsou propojeny pomocí senzorů a sdílejí svá data, každé plavidlo tak má přehled nejen o vlastní pozici, ale i o pozici dalších člunů ve skupině.

Doprovod i bojové nasazení

Kromě doprovodu, jsou čluny schopny zastavit nepřátelské plavidlo i střelbou, tu však musí vždy potvrdit člověk na základě vizuální kontroly. Vybaveny mohou být standardními kulomety s ráží 12,7 milimetrů ale i neletálními zbraněmi – světlomety a vysokoenergetickými mikrovlnnými zbraněmi. Obvyklou posádku hlídkových člunů tvoří 4 až 5 námořníků, v případě nasazení autonomních robotů může jeden člověk řídit až 20 člunů. To přináší jednak nižší náklady, umožňuje to ale i nasazení vyššího počtu člunů.

Autonomní čluny budou patrolovat kolem válečných lodí a zajišťovat jim eskortu při plavbě vybranými námořními koridory, případně vyrážet k prověření neznámých plavidel a potenciálních hrozeb.

Reklama

  • Zdroj textu:

    YouTube

  • Zdroj fotografií: U.S. Navy Photo

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907