Americké námořnictvo testuje autonomní bojové čluny

10.10.2014 - Martin Reichman

Po bezpilotních letounech a dronech přichází na řadu i robotické lodě. Americké námořnictvo letos v srpnu předvádělo na řece James ve Virginii 13 autonomních hlídkových člunů v akci


Reklama

Control Architecture for Robotic Agent Command and Sensing (CARACaS) jak se projekt námořnictva nazývá, umožňuje člunům pracovat zcela nezávisle, podle zadaného „objektu zájmu“ si sami volí trasu, směr a dokáží ho upravovat v souladu s dalšími plavidly. Jednotlivé čluny jsou propojeny pomocí senzorů a sdílejí svá data, každé plavidlo tak má přehled nejen o vlastní pozici, ale i o pozici dalších člunů ve skupině.

Doprovod i bojové nasazení

Kromě doprovodu, jsou čluny schopny zastavit nepřátelské plavidlo i střelbou, tu však musí vždy potvrdit člověk na základě vizuální kontroly. Vybaveny mohou být standardními kulomety s ráží 12,7 milimetrů ale i neletálními zbraněmi – světlomety a vysokoenergetickými mikrovlnnými zbraněmi. Obvyklou posádku hlídkových člunů tvoří 4 až 5 námořníků, v případě nasazení autonomních robotů může jeden člověk řídit až 20 člunů. To přináší jednak nižší náklady, umožňuje to ale i nasazení vyššího počtu člunů.

Autonomní čluny budou patrolovat kolem válečných lodí a zajišťovat jim eskortu při plavbě vybranými námořními koridory, případně vyrážet k prověření neznámých plavidel a potenciálních hrozeb.

Reklama

  • Zdroj textu:

    YouTube

  • Zdroj fotografií: U.S. Navy PhotoDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907