Po bezpilotních letounech a dronech přichází na řadu i robotické lodě. Americké námořnictvo letos v srpnu předvádělo na řece James ve Virginii 13 autonomních hlídkových člunů v akci
Control Architecture for Robotic Agent Command and Sensing (CARACaS) jak se projekt námořnictva nazývá, umožňuje člunům pracovat zcela nezávisle, podle zadaného „objektu zájmu“ si sami volí trasu, směr a dokáží ho upravovat v souladu s dalšími plavidly. Jednotlivé čluny jsou propojeny pomocí senzorů a sdílejí svá data, každé plavidlo tak má přehled nejen o vlastní pozici, ale i o pozici dalších člunů ve skupině.
Kromě doprovodu, jsou čluny schopny zastavit nepřátelské plavidlo i střelbou, tu však musí vždy potvrdit člověk na základě vizuální kontroly. Vybaveny mohou být standardními kulomety s ráží 12,7 milimetrů ale i neletálními zbraněmi – světlomety a vysokoenergetickými mikrovlnnými zbraněmi. Obvyklou posádku hlídkových člunů tvoří 4 až 5 námořníků, v případě nasazení autonomních robotů může jeden člověk řídit až 20 člunů. To přináší jednak nižší náklady, umožňuje to ale i nasazení vyššího počtu člunů.
Autonomní čluny budou patrolovat kolem válečných lodí a zajišťovat jim eskortu při plavbě vybranými námořními koridory, případně vyrážet k prověření neznámých plavidel a potenciálních hrozeb.
YouTube
HistorieKočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas Pezeta, CC0)
VědaKareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)
VálkaHideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News Agency, CC0)