Americké námořnictvo testuje autonomní bojové čluny

10.10.2014 - Martin Reichman

Po bezpilotních letounech a dronech přichází na řadu i robotické lodě. Americké námořnictvo letos v srpnu předvádělo na řece James ve Virginii 13 autonomních hlídkových člunů v akci


Reklama

Control Architecture for Robotic Agent Command and Sensing (CARACaS) jak se projekt námořnictva nazývá, umožňuje člunům pracovat zcela nezávisle, podle zadaného „objektu zájmu“ si sami volí trasu, směr a dokáží ho upravovat v souladu s dalšími plavidly. Jednotlivé čluny jsou propojeny pomocí senzorů a sdílejí svá data, každé plavidlo tak má přehled nejen o vlastní pozici, ale i o pozici dalších člunů ve skupině.

Doprovod i bojové nasazení

Kromě doprovodu, jsou čluny schopny zastavit nepřátelské plavidlo i střelbou, tu však musí vždy potvrdit člověk na základě vizuální kontroly. Vybaveny mohou být standardními kulomety s ráží 12,7 milimetrů ale i neletálními zbraněmi – světlomety a vysokoenergetickými mikrovlnnými zbraněmi. Obvyklou posádku hlídkových člunů tvoří 4 až 5 námořníků, v případě nasazení autonomních robotů může jeden člověk řídit až 20 člunů. To přináší jednak nižší náklady, umožňuje to ale i nasazení vyššího počtu člunů.

Autonomní čluny budou patrolovat kolem válečných lodí a zajišťovat jim eskortu při plavbě vybranými námořními koridory, případně vyrážet k prověření neznámých plavidel a potenciálních hrozeb.

Reklama

  • Zdroj textu:

    YouTube

  • Zdroj fotografií: U.S. Navy Photo



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907