Americko-japonská sonda GPM bude sledovat srážky na celé zeměkouli

02.03.2014 - Petr Broža

V pátek 28. února odstartovala na oběžnou dráhu sonda GPM, která bude každé dvě až tři hodiny sledovat stav srážek na Zemi


Reklama

Sonda Global Precipitation Measurement vznikla ve spojení americké agentury NASA a japonské JAXA za přispění dalších kosmických agentur pro pravidelné sledování (každé 2–3 hodiny) stavu srážek na naší planetě. Stane se členem řady dalších družic, které monitorují počasí. To je důležité pro předpovídání extrémních událostí, které poslední dobou stále častěji sužují obyvatelstvo nejrůznějších zemí, ať už jde o hurikány nebo sněhové bouře. Už v minulosti NASA a JAXA spolupracovala na misi TRRM (Tropical Rainfall Measuring Mission, 1997).

Tip: Foto ze startu sondy

Na palubě sondy GPM se nachází dva hlavní přístroje. Dual-Frequency Precipitation Radar (DPR) je radar, který vytváří trojrozměrný obraz bouřkových struktur včetně intenzity srážek, ať už vodních nebo sněhových. Pracuje na dvou frekvencích, pásmo Ku-band pokrývá pruh o šířce 245 km, pásmo Ka-band pak vnitřní pruh o šíří 120 km.

Druhým přístrojem je Microwave Imager (GMI) je pasivní snímač energie mikrovlnných částic, které emituje Země a její atmosféra, na 13 různých frekvencích. Tato data umožňují vytvořit mapy srážek v pruhu širokém 885 km. Podobný přístroj se nacházel již na sondě TRRM, zde však byl významným způsobem vylepšen.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907