Americko-japonská sonda GPM bude sledovat srážky na celé zeměkouli

02.03.2014 - Petr Broža

V pátek 28. února odstartovala na oběžnou dráhu sonda GPM, která bude každé dvě až tři hodiny sledovat stav srážek na Zemi


Reklama

Sonda Global Precipitation Measurement vznikla ve spojení americké agentury NASA a japonské JAXA za přispění dalších kosmických agentur pro pravidelné sledování (každé 2–3 hodiny) stavu srážek na naší planetě. Stane se členem řady dalších družic, které monitorují počasí. To je důležité pro předpovídání extrémních událostí, které poslední dobou stále častěji sužují obyvatelstvo nejrůznějších zemí, ať už jde o hurikány nebo sněhové bouře. Už v minulosti NASA a JAXA spolupracovala na misi TRRM (Tropical Rainfall Measuring Mission, 1997).

Tip: Foto ze startu sondy

Na palubě sondy GPM se nachází dva hlavní přístroje. Dual-Frequency Precipitation Radar (DPR) je radar, který vytváří trojrozměrný obraz bouřkových struktur včetně intenzity srážek, ať už vodních nebo sněhových. Pracuje na dvou frekvencích, pásmo Ku-band pokrývá pruh o šířce 245 km, pásmo Ka-band pak vnitřní pruh o šíří 120 km.

Druhým přístrojem je Microwave Imager (GMI) je pasivní snímač energie mikrovlnných částic, které emituje Země a její atmosféra, na 13 různých frekvencích. Tato data umožňují vytvořit mapy srážek v pruhu širokém 885 km. Podobný přístroj se nacházel již na sondě TRRM, zde však byl významným způsobem vylepšen.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Jeden z ledových vulkánů na Velkých jezerech na nedávném snímku.

Věda
Historie

Síť optických a akustických detektorů by ročně mohla zachytit několik ultrarychlých meteoritů z explozí supernov.

Vesmír

Na letu kriticky ohrožených ibisů byla ověřena schopnost ptáků precizně využívat vzestupné proudy při letu ve formaci.

Příroda

Základna amerických sil nedaleko Mogadiša, odkud operovaly vrtulníky a speciální jednotky.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907