Američtí vojáci v plynových maskách

17.08.2015 - Tomáš Bártek


Reklama

Tři vojáci z 82. výsadkové divize americké armády se sídlem ve Fort Bragg v Severní Karolíně se v srpnu 1990 tvrdě připravují na základně v Saúudské Arábii na horké podnebí Arabského poloostrova. Mají na sobě pláštenky, rukavice a plynové masky M-17A1.

Takto se připravovali nejen američtí vojáci na operaci Desert Shield (2. 8. 1990 - 17. ledna 1991) a následnou Operaci Desert Storm (17. ledna 1991 - 28. února 1991, známou u nás spíše pod českým překladem operace Pouštní bouře). Operace Desert Shield (Pouštní štít) měla stabilizovat situaci v Saúdské Arábii a Kuvajtu, napadeném tehdy Irákem, zatímco Desert Storm představovala bojovou fázii, kdyd koalice 34 států pod velením USA zahájila vůči agresivnímu iráckému režimu protiofenzivu. Celý konflikt byl zajímavý nejen rychlostí, v jaké byl Irák zatlačen zpět na své území, ale i mediálním pokrytím, kdy si americká armáda uvědomila ohromnou sílu médií a jejich vliv na veřejné mínění a začala s reportéry spolupracovat a dodávat jim sama materiály ke zveřejnění.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907