Amphicar, znovuzrozený obojživelný dědeček

25.07.2013 - Jan Miklín

Nedávno jsme psali o novém obojživelném vozidle, založeném na nejmodernějších technologiích. První masově vyráběné auto, schopné jezdit po silnici i plout na vodě, však existovalo již v 60. letech minulého století


Reklama

Jeho jméno bylo Amphicar a v roce 1961 jej začala vyrábět německá firma Quandt Group. Původní ambiciózní plány na výrobu desítek tisíc kusů ročně realita značně zmenšila, autolodí se nakonec během čtyř let vyrobilo jen 3 878 a většina z nich se prodala na americkém trhu, pro který také designer Hanns Tripel tvary karoserie navrhoval.

Ocelový kabriolet ve svém srdci skrýval úspěšný motor značky Triumph o objemu 1159 cm3 s výkonem 43 koňských sil, což umožňovalo dosáhnout rychlosti 110 km/h na souši a 13 km/h na vodě. Poslední modely už obsahovaly o něco silnější motor. I ve vodě se Amphicar ovládal otáčením kol, kvůli čemuž se s ním nemanévrovalo příliš dobře. Ani to nezabránilo jeho majitelům dosáhnout zajímavých výkonů: dva Američané s ním spluli aljašskou řeku Yukon a Amphicar překonal i – během plavby značně rozbouřený – Lamanšský průliv.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jeden z lepších nevěstinců na území okupované Francie. (foto: Wikimedia Commons, Bundesarchiv, Dietrich, CC-BY-SA 3.0)

Historie

Vasariho koridor spojuje Palazzo Vecchio (florentskou radnici) s palácem Pitti (vévodským sídlem) přes galerii Uffizi a horní část mostu Ponte Vecchio. (foto: Pixabay, Alexandra MerzCC0)

Zajímavosti
Revue

Babyboom invazivního plzáka španělského propuká zjara. Přemnožení hladovci hravě zničí celou úrodu. Spasou hlavně listy, ale zbytek porostu oslintají, pokálí a zválí. Počet dospělců kulminuje v létě. (foto: David Říha ©)

Příroda

Kupa galaxií SDSS J1004+4112, jak ji zachytil Hubbleův teleskop.

Vesmír

Rekonstrukce vzhledu dávného obrněného „červa“ Wufengella bengtsoni.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907