Ani flashka, ani vibrátor: Bizarní kolo zaútočí na rekord

06.05.2014 - Jan Miklín

Jak vyrobit nejrychlejší bicykl na světě? Jen namakaný cyklista nestačí. V honu za rekordem rozhoduje aerodynamika, hmotnost i efektivnost převodů. Podaří se britským studentům sestrojit stroj, který překoná 145 km/h?


Reklama

V zařízení na obrázku byste asi tipovali třeba flashdisk, tabletku léků, obal na brýle nebo třeba vibrátor. Ve skutečnosti však ukazuje vizualizaci kola, s nímž jeho tvůrci – studenti z britské University of Liverpool – chtějí překonat současný rychlostní rekord, který vytvořil loni nizozemský Human Power Team a jenž činí 134 km/h.

Čisté tvary

„Cyklista bude muset vyvinout výkon okolo 700 W, ale jen síla nohou nestačí,“ vysvětluje Ben Hogan, jeden z členů týmu. Klíčových parametrů je několik: nízká hmotnost (kolo i se skořápkou bude vážit pod 25 kg), skvělá aerodynamika (podle počítačových simulací je čtyřicetkrát lepší, než u Bugatti Veyron), a převodovka: převodový poměr bude 17:1, oproti 4:1 u standardního kola.

Zajímavá je i poloha jezdce: ten bude při šlapání ležet, přičemž jeho pozice bude velmi nízko, pouhých 17 cm nad zemí. Výhled mu bude zprostředkovávat kamera a počítačová obrazovka. Na jezdci budou záležet i přesné rozměry kola: „Kolo bude vyrobeno přesně podle cyklisty, aby nebylo ani o kousek zbytečně větší a těžší,“ popisuje Ben Hogan a dodává, že „pilot bude potřebovat intenzivní 16měsíční výcvik.“ Zda se studentům rekord podaří překonat, uvidíme na nevadské World Human Power Speed Challenge v září roku 2015.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Spisovatel pečlivě budoval svou image dobrodruha. Vpravo Karel May (1842–1912) jako Old Shatterhand, vlevo na snímku z roku 1905.

Zajímavosti

Červené světlo pomáhá stárnoucím očím

Věda

Ledoví obři Uran a Neptun

Vesmír

Na sklonku života pobýval Václav Eusebius v Roudnici nad Labem.

Historie

Původně Messerschmitt Bf 109, později Avia S-199, která se v roce 1948 dostala do Izraele a bojovala v izraelsko-arabských válkách

Válka

Horal každým coulem

Symbolem horolezectví a života ve vyšších nadmořských výškách by mohl být jak divoký (Bos mutus) a jeho domestikovaná forma jak domácí (Bos grunniens)Tento mohutný sudokopytník s dlouhou srstí obývá oblasti střední Asie a žije v nadmořských výškách až kolem 5 500 metrů nad mořem (nepotvrzené údaje uvádí i 6 100 m n. m.). Díky velmi dobře tepelně izolující srsti a mnoha dalším adaptacím pro život na vysokohorských loukách a náhorních plošinách byl tento druh skotu ceněn již ve starověku. Dodnes je domestikovaná forma jaka využívána šerpy k vynášení zavazadel horolezcům v Himálaji. Jak přitom není žádný střízlík – velcí samci přesahují hmotnost jedné tuny a v plecích mohou dosáhnout výšky 2,2 metru. Samice jsou v porovnání se samci asi o třetinu menší. Také domestikovaní jaci zdaleka nedosahují velikosti svých divokých předků, samci váží maximálně 580 kilogramů.

„Nízkohorská“ nemoc

Mezi adaptace, které jakům umožňují obývat nehostinné prostředí vysokých horstev, patří celkově větší plíce a srdce, než jaké má skot žijící v nížinách. Tito kopytníci mají také lepší schopnost přenosu kyslíku v krvi díky fetálnímu hemoglobinu, který u nich zůstává aktivní po celý život. Jaci jsou tak dobře přizpůsobeni svému prostředí, že v nížinách poměrně rychle hynou! Ohrožují je zde běžné nemoci a teploty nad 15 °C.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907