Ani flashka, ani vibrátor: Bizarní kolo zaútočí na rekord

06.05.2014 - Jan Miklín

Jak vyrobit nejrychlejší bicykl na světě? Jen namakaný cyklista nestačí. V honu za rekordem rozhoduje aerodynamika, hmotnost i efektivnost převodů. Podaří se britským studentům sestrojit stroj, který překoná 145 km/h?


Reklama

V zařízení na obrázku byste asi tipovali třeba flashdisk, tabletku léků, obal na brýle nebo třeba vibrátor. Ve skutečnosti však ukazuje vizualizaci kola, s nímž jeho tvůrci – studenti z britské University of Liverpool – chtějí překonat současný rychlostní rekord, který vytvořil loni nizozemský Human Power Team a jenž činí 134 km/h.

Čisté tvary

„Cyklista bude muset vyvinout výkon okolo 700 W, ale jen síla nohou nestačí,“ vysvětluje Ben Hogan, jeden z členů týmu. Klíčových parametrů je několik: nízká hmotnost (kolo i se skořápkou bude vážit pod 25 kg), skvělá aerodynamika (podle počítačových simulací je čtyřicetkrát lepší, než u Bugatti Veyron), a převodovka: převodový poměr bude 17:1, oproti 4:1 u standardního kola.

Zajímavá je i poloha jezdce: ten bude při šlapání ležet, přičemž jeho pozice bude velmi nízko, pouhých 17 cm nad zemí. Výhled mu bude zprostředkovávat kamera a počítačová obrazovka. Na jezdci budou záležet i přesné rozměry kola: „Kolo bude vyrobeno přesně podle cyklisty, aby nebylo ani o kousek zbytečně větší a těžší,“ popisuje Ben Hogan a dodává, že „pilot bude potřebovat intenzivní 16měsíční výcvik.“ Zda se studentům rekord podaří překonat, uvidíme na nevadské World Human Power Speed Challenge v září roku 2015.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věřící v průvodu probodenou kůži nevnímají a na háčky si zavěšují nejrůznější obětiny pro božstva.

Cestování
Historie

Jednotka statečného hulána Pileckého byla v bojích téměř zničena. V roce 1940 se nechal dobrovolně zavřít do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz.

Válka
Vesmír

V období střední křídy bujel v Antarktidě vlhký tropický prales

Věda

Zoo Ocean Park se kvůli koronaviru uzavřela a pandy se po 10 letech konečně spářily.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907