Anny Ondráková: Kráska v náruči boxera

10.10.2015 - Janka Ryšánek Schmiedtová

Diváci si ji pamatují z filmů především coby roztomilého diblíka s vysokým hláskem, blond kudrlinkami a pusou do srdíčka. Kromě koketního vzhledu měla Anny Ondráková ale i velký talent, a to nejen herecký. Za první republiky se prosadila také jako producentka.


Reklama

Na svět přichází 15. května 1902 jako Anna Sofie Ondráková v dnes polském Tarnówě. Otec je důstojníkem rakousko-uherské armády, rodina se proto často stěhuje. V církevní škole má Anna problémy – ne s učivem, ale s chováním! Její temperament je nezkrotný, se spolužačkami si nehraje, čas tráví v chlapecké společnosti a věčně vymýšlí nějaké rošťárny. Když se později, koncem první světové války, Ondrákovi stěhují do Prahy a Anna si má najít práci, poprvé nadšeně navrhuje, že zkusí štěstí jako herečka. O tom ale rodiče nechtějí slyšet. A tak se Anna stává úřednicí. Přesto ale chodí na hodiny baletu a je elévkou ve Švandově divadle. 

Hereččiny začátky u filmu jsou jako vystřižené z druhořadého románu. Přímo na ulici si prý jejího nebývalého půvabu všiml režisér a okamžitě mladé dámě nabídl roli. Který z tehdejších bardů to byl, se s jistotou neví. Později se ale tato historka dočkala zfilmování a za onoho elegána ve snímku označili Přemysla Pražského. Snad právě proto, že v jeho němém kusu Dáma s malou nožkou sedmnáctiletá Ondráková debutuje. Když si její otec po premiéře náhodou přečte v novinách recenzi, uštědří dceři výprask. Herectví jí přece zakázal!

Éra němého filmu

Za osudové lze označit Annino setkání s Karlem Lamačem – po celý život jsou do sebe zamilovanými pracovními partnery. On ale více než o vztah stojí o filmový ateliér. A tak když v sadech Na Kavalírce v pražských Košířích objevuje dřevěný výstavní pavilón, sloužící jako opravárenská dílna, je rozhodnuto. Ke spolupráci přizve Ondrákovou, kameramana Hellera a scenáristu Wassermana. Dnes by se to mnohým mohlo zdát naivní, režisér ale tehdy dal podnět ke vzniku „silné čtyřky“, jak je s oblibou později označovali novináři.

Prvním úspěchem společnosti KALOS – Karel Anny Lamač Ondráková společnost – je film Bílý ráj. Kupuje ho totiž německá UFA a snímek se tak dostává do zahraničí. Díky tomu Lamač točí po celé Evropě a stejně tak úspěšná je i Ondráková. Nabídky jí přicházejí z Vídně a později i z Berlína, Paříže a Londýna. Opakovaně pracuje dokonce i s pozdějším králem hororu Alfredem Hitchcockem. Kvůli cizině si herečka mění jméno, v titulcích je uvedena coby Ossia Valdová, nebo pod svým, ale zkráceným jménem Anny Ondra.

Vdavky z trucu 

Pro mnohé znamená zvukový film konec kariéry, ne tak pro Anny. Nachází v sobě dokonce nadání pro zpěv, a tak do svého hereckého rejstříku přidává i operety. Točí čím dál víc, brzy je jednou z nejpopulárnějších evropských hereček. Jí to ale nestačí. V roce 1930 zakládají s Lamačem v Berlíně společnost Ondra–Lamač–Film, stávají se tak i producenty. Ovšem Anny vedle usilovné práce myslí i na soukromý život – ráda by si svého letitého přítele vzala. Lamač ale každý rozhovor o svatbě ukončí slovy: „Vezmeme se, drahoušku, ale až dokončíme film.“ Jenže po každé premiéře přijdou nová natáčení a s nimi i další plané sliby. Ondrákové dochází trpělivost.

V roce 1933 se vdává. Ne však za českého režiséra. Jejím vyvoleným je nakonec německý boxerský šampión Max Schmeling, hvězda sportovního nebe. Spojení její křehkosti a jeho síly vyvolává všeobecné nadšení. Anny se stěhuje do Německa, a ačkoliv po jejím potratu – havarovala za nevyjasněných důvodů v autě – zůstává manželství bezdětné, s Maxem jsou šťastni. Herečka kvůli němu dokonce odmítá nabídku filmování ve Státech.   

Konec velké kariéry

Druhá světová válka znamená pro Ondrákovou stále méně hereckých příležitostí. Její manžel je sledován, protože odmítl propustit svého židovského manažera, a ke všemu musí narukovat do armády. Aby měli manželé od nacistů pokoj, Anny několikrát přijme pozvání na návštěvu ke Goebbelsovým. S Němci ale nespolupracují. Za okupace ukrývali na své usedlosti v Ponickelu dva mladé Židy, jimž hrozila smrt.    

Po válce se dřívější herecká hvězda objevuje ještě v několika filmech, dokonce i se svým mužem. O velkolepém návratu na výsluní ale řeč být nemůže. Kdysi slavný Schmeling je zas považován za jasného kolaboranta, a tak v jeho oboru pro něj není práce. Boxer a bývalý miláček davů se nakonec stává ředitelem firmy Coca Cola pro oblast severního Německa.

TIP: Newyorčanka s československým pasem: Emu Destinnovou publikum milovalo

Ondráková se do Čech už nikdy natrvalo nevrátí. V roce 1952 umírá Karel Lamač, její celoživotní láska – často se říká, že herečce v náručí. Anny se stahuje do ústraní, s manželem se stěhují do města Hollenstadt blízko Hamburku, kde zakládají menší farmu. Chovají norky a vydělat se snaží i výrobou proslulého vaječného likéru. Velká komička a první česká mezinárodní hvězda zemřela 28. února 1987 ve věku pětaosmdesáti let.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907