Anorexie je závislost: Hlad jako droga

26.05.2013 - Jaroslav Petr

Mentální anorexie je stejnou metlou jako přejídání a obezita – ze všech duševních poruch si právě ona vyžádá nejvíce obětí na životech. Pomůžou v její léčbě drogy?

<p>Královská cesta byla vybudována natolik kvalitně, že se používala ještě v roce 1065. Tehdy zahrnovala i „černý“ most v tureckém Diyarbakıru</p>

Královská cesta byla vybudována natolik kvalitně, že se používala ještě v roce 1065. Tehdy zahrnovala i „černý“ most v tureckém Diyarbakıru


Reklama

Důvod, proč člověk s mentální anorexií dlouhodobě odmítá potravu, i když mu hrozí smrt hladem, objasnil tým francouzských vědců vedený Valerií Companovou. Francouzské vědce zaujal fakt, že nechutenstvím často trpí konzumenti drogy extáze. Podle Companové není podobnost s mentální anorexií náhodná. Extáze působí v mozku na neurony v centru zvaném nucleus accumbens tak, že zvyšují produkci  proteinu zvaného CART. Stejné zvýšení hladiny proteinu CART nastává i u žen trpících mentální anorexií a právě tento protein potlačuje chuť k jídlu. Zmíněné mozkové centrum si anorektici vycvičí tak, aby produkovalo libé pocity při hladu, a stávají se na něm závislí. Hlad působí na mozek člověka s mentální anorexií stejně jako droga na mozek narkomana. To je také důvod, proč je tak těžké anorexii léčit – jde o těžkou závislost na hladu.

Companová je přesvědčena, že sedm let výzkumů, při kterých srovnávala mentální anorexii a účinky extáze, otevírají cestu k novým metodám léčby obou druhů závislosti. Pro nabuzení neuronů v centru nucleus accumbens je nezbytné, aby došlo k aktivaci molekul označovaných jako 5-HT4 receptory. Ty slouží za normálních okolností k zachycení signálů, jež mezi nervovými buňkami přenáší molekuly serotoninu. Obsazení těchto molekul látkami, které nemají schopnost nabudit neurony v nukleus accumbens, by mohlo způsobit, že extáze nebude drogově závislému člověku přinášet libé pocity. Stejně tak by tyto léky mohly znecitlivět centrum libých podnětů mentálních anorektiků a ti by si už nemohli hladovění „užívat“. Od základního výzkumu, který se provádí v drtivé většině na laboratorně pěstovaných buňkách a na laboratorních myších, však vede k účinným lékům ještě velmi dlouhá cesta. Vyplatí se ji podniknout, protože mentální anorexií onemocní ročně zhruba jeden z deseti tisíc lidí, přičemž 40 % nemocných jsou dívky ve věku od 15 do 19 let. Léčba je navíc obtížná a velmi často selhává.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907