Anorexie je závislost: Hlad jako droga

26.05.2013 - Jaroslav Petr

Mentální anorexie je stejnou metlou jako přejídání a obezita – ze všech duševních poruch si právě ona vyžádá nejvíce obětí na životech. Pomůžou v její léčbě drogy?

<p>Královská cesta byla vybudována natolik kvalitně, že se používala ještě v roce 1065. Tehdy zahrnovala i „černý“ most v tureckém Diyarbakıru</p>

Královská cesta byla vybudována natolik kvalitně, že se používala ještě v roce 1065. Tehdy zahrnovala i „černý“ most v tureckém Diyarbakıru


Reklama

Důvod, proč člověk s mentální anorexií dlouhodobě odmítá potravu, i když mu hrozí smrt hladem, objasnil tým francouzských vědců vedený Valerií Companovou. Francouzské vědce zaujal fakt, že nechutenstvím často trpí konzumenti drogy extáze. Podle Companové není podobnost s mentální anorexií náhodná. Extáze působí v mozku na neurony v centru zvaném nucleus accumbens tak, že zvyšují produkci  proteinu zvaného CART. Stejné zvýšení hladiny proteinu CART nastává i u žen trpících mentální anorexií a právě tento protein potlačuje chuť k jídlu. Zmíněné mozkové centrum si anorektici vycvičí tak, aby produkovalo libé pocity při hladu, a stávají se na něm závislí. Hlad působí na mozek člověka s mentální anorexií stejně jako droga na mozek narkomana. To je také důvod, proč je tak těžké anorexii léčit – jde o těžkou závislost na hladu.

Companová je přesvědčena, že sedm let výzkumů, při kterých srovnávala mentální anorexii a účinky extáze, otevírají cestu k novým metodám léčby obou druhů závislosti. Pro nabuzení neuronů v centru nucleus accumbens je nezbytné, aby došlo k aktivaci molekul označovaných jako 5-HT4 receptory. Ty slouží za normálních okolností k zachycení signálů, jež mezi nervovými buňkami přenáší molekuly serotoninu. Obsazení těchto molekul látkami, které nemají schopnost nabudit neurony v nukleus accumbens, by mohlo způsobit, že extáze nebude drogově závislému člověku přinášet libé pocity. Stejně tak by tyto léky mohly znecitlivět centrum libých podnětů mentálních anorektiků a ti by si už nemohli hladovění „užívat“. Od základního výzkumu, který se provádí v drtivé většině na laboratorně pěstovaných buňkách a na laboratorních myších, však vede k účinným lékům ještě velmi dlouhá cesta. Vyplatí se ji podniknout, protože mentální anorexií onemocní ročně zhruba jeden z deseti tisíc lidí, přičemž 40 % nemocných jsou dívky ve věku od 15 do 19 let. Léčba je navíc obtížná a velmi často selhává.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počet sebevražd je stále vysoký

Věda

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír
Zajímavosti

Afgánská kvalita 

Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.

V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Vesmír

Sopranistka Jindřiška Rettigová (1813–1854).

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907