Antibiotika proti klokaní syfilidě: Vačnatec s pohlavní chorobou

18.07.2013 - Zuzana Teličková

Dlouhodobá studie prokázala, že nejvzácnější australský vačnatec klokánek gilbertův (Potorous gilbertii) trpí těžkou formou syfilidy. Onemocnění poškozuje schopnost reprodukce tohoto ohroženého druhu, což může mít při počtu čtyřiceti posledních volně žijících jedinců katastrofální následky

<p>Krávy si v Kóbe žijí doslova královsky – aby bylo jejich maso co nejlepší, starají se o ně dokonce maséři.</p>

Krávy si v Kóbe žijí doslova královsky – aby bylo jejich maso co nejlepší, starají se o ně dokonce maséři.


Reklama

Speciální formou bakterie treponema je nakaženo již 80 procent poslední přežívající populace. Přenáší se pohlavním stykem a také z matku na plod, takže dochází k jejímu rychlému šíření. Zvířata trpí zeleným výtokem a silným zánětem penisu, který v některých případech zcela zabraňuje páření.

Doktorka Rebecca Vaughan z Murdoch University zkouší nyní v zoologické zahradě v Perthu na klokánku krysím, nejbližším příbuzném klokánka Gilbertova, penicilinovou léčbu. Pokud bude úspěšná u tohoto druhu, zváží vědci možnost jejího použití i na nemocných klokáncích Gilbertových.

Přes tyto potíže ochránci přírody doufají, že v rámci svého záchranného programu dokáží zvýšit počet jedinců na sto, což je více než trojnásobek původního počtu z roku 1994, kdy byla v rezervaci Two Peoples Bay objevena skupinka třiceti klokánků, považovaných již za vyhynulé. V současnosti se začíná s jejich reintrodukcí i mimo rezervaci, kde zatím žijí v ohradách, a během následujících pěti let by se klokánci měli zabydlet ve volné přírodě i mimo chráněná území.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Délka Vasova běhu (švédsky Vasaloppet) činí 90 kilometrů a pravidelně se ho účastní téměř 16 000 lyžařů.

Zajímavosti

Podle dřívějších teorií byl výbuch supervulkánu Toba natolik silný, že téměř způsobil vyhlazení nejen lidské rasy, ale i mnoha dalších živočišných druhů.

Věda

I dnes lze koupit výrobky ze želvoviny, ačkoliv je lov zvířat zakázaný pod pokutou 175 tisíc korun.

Zajímavosti

Podle posledního výzkumu odpovídá hmotnost naší Galaxie 1,5 bilionu sluncí. K uvedené hodnotě vědci dospěli pomocí měření rychlostí kulových hvězdokup, jež obíhají galaktické jádro.

Vesmír

Mravenci rodu Cephalotes si ve větvích stromů vždy najdou cestu a dávají přednost té, která má nejméně křižovatek

Příroda

Již v době objevu byly obří sochy na terasách poničené, moderní rekonstrukce je ukazuje v původním stavu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907