Antibiotika proti klokaní syfilidě: Vačnatec s pohlavní chorobou

18.07.2013 - Zuzana Teličková

Dlouhodobá studie prokázala, že nejvzácnější australský vačnatec klokánek gilbertův (Potorous gilbertii) trpí těžkou formou syfilidy. Onemocnění poškozuje schopnost reprodukce tohoto ohroženého druhu, což může mít při počtu čtyřiceti posledních volně žijících jedinců katastrofální následky

<p>Krávy si v Kóbe žijí doslova královsky – aby bylo jejich maso co nejlepší, starají se o ně dokonce maséři.</p>

Krávy si v Kóbe žijí doslova královsky – aby bylo jejich maso co nejlepší, starají se o ně dokonce maséři.


Reklama

Speciální formou bakterie treponema je nakaženo již 80 procent poslední přežívající populace. Přenáší se pohlavním stykem a také z matku na plod, takže dochází k jejímu rychlému šíření. Zvířata trpí zeleným výtokem a silným zánětem penisu, který v některých případech zcela zabraňuje páření.

Doktorka Rebecca Vaughan z Murdoch University zkouší nyní v zoologické zahradě v Perthu na klokánku krysím, nejbližším příbuzném klokánka Gilbertova, penicilinovou léčbu. Pokud bude úspěšná u tohoto druhu, zváží vědci možnost jejího použití i na nemocných klokáncích Gilbertových.

Přes tyto potíže ochránci přírody doufají, že v rámci svého záchranného programu dokáží zvýšit počet jedinců na sto, což je více než trojnásobek původního počtu z roku 1994, kdy byla v rezervaci Two Peoples Bay objevena skupinka třiceti klokánků, považovaných již za vyhynulé. V současnosti se začíná s jejich reintrodukcí i mimo rezervaci, kde zatím žijí v ohradách, a během následujících pěti let by se klokánci měli zabydlet ve volné přírodě i mimo chráněná území.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907