Antibiotika: Všeho moc škodí, bakterie se stávají imunní

23.09.2013 - Zuzana Plíšková

Antibiotika nejsou univerzálním všelékem, jejich nezodpovědné a zbytečné užívání má vážné následky – tak lze shrnout vzkaz odborníků adresovaný lékařům a pacientům


Reklama

S problémem pozbývání účinnosti antibiotik, které plynou z jejich nadužívání, se  v současnosti potýká řada evropských zemí. Podle Vlastimila Jindráka, primáře Oddělení klinické mikrobiologie Nemocnice Na Homolce, jsou téměř polovinou předepsaných antibiotik v Česku léčena onemocnění virového původu. Lékaři předepisují léky tohoto charakteru často na nachlazení či chřipku, tedy nemoci, na jejichž léčbu vůbec nejsou určeny. To má za následek zvyšování počtu případů, kdy bakterie opakovaně odolávají antibiotickým účinkům a jsou z organismu těžko vymýtitelné.

Česká republika ovšem neni v celoevropském měřítku zdaleka jedinou zemí, která se s nevhodným užíváním antibiotik potýká. Například pneumokok vykazuje v balkánských zemích až 50% rezistenci vůči penicilinu, stafylokok je na podobné úrovni rezistence téměř ve třetině Evropy včetně Velké Británie či Francie. Právě Francie se ovšem dostala v evropském žebříčku objemu předepisovaných antibiotik během pěti let z prvního místa mezi země se střední spotřebou, a to díky osvětové kampani zaměřené na lékaře i pacienty. V Česku funguje s podobným záměrem koordinační skupina Národního antibiotického programu. Mezi její hlavní činnosti patří doporučování postupů pro správnou praxi v užívání antibiotik. Podle Jindráka, člena této skupiny, je totiž pro snížení spotřeby antibiotik zásadní lidem vysvětlit, kam tyto léky patří a kam nikoliv. Činnost programu je přitom zaměřena i na veterináře – řada antibiotik se do lidského organismu dostává právě konzumací masa ze zvířat, kterým byla podávána.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907