Apollo 13: Mise, která se stala legendou

11 . 4 . 1970

Reklama

No a tady máme to americké Apollo 13! Na dráhu k Měsíci jej vynesla z Kennedyho kosmického střediska raketa Saturn V odpoledne místního času. Během činnosti druhého stupně nosiče přišla anomálie, když se jeho prostřední motor vypnul o dvě minuty dříve, než měl. Zbylé motory plus třetí stupeň tedy hořely déle a loď díky tomu dosáhla téměř plánované parkovací dráhy kolem Země. Na misi výpadek motoru neměl vliv.

TIP: Kterak Apollo 13 (ne)vstoupilo do historie: Jak měl proběhnout let na Měsíc

Dva dny po startu, nedlouho před dosažením Měsíce, však došlo k explozi kyslíkové nádrže v servisním modulu mateřské lodě a posádka se musela v nouzovém režimu po jednom obletu Měsíce vrátit na Zemi.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907