Archeologové objevili na jihu Španělska velký megalitický komplex: Podle vědců je starý až 7500 let

Poblíž hranice mezi Španělskem a Portugalskem se rozkládá neolitická lokalita s 526 kameny. Podle archeologů je největší na Iberském poloostrově a jedna z největších v Evropě

23.08.2022 - Stanislav Mihulka



V provincii Huelva, která se rozkládá u nejjižnější části hranice Španělska s Portugalskem, nedávno došlo k významnému archeologickému objevu. Nedaleko hraniční řeky Guadiana se archeologům podařilo objevit velký megalitický komplex, který tvoří několik set balvanů. Na ploše o rozloze zhruba 600 hektarů jich stojí nebo leží celkem 526, přičemž na výšku měří jeden až tři metry. Řada z nich je pohřbená v zemi.

Jak uvádí Jose Antonio Linares ze španělské Univerzity v Huelvě: „Jde o největší a nejpestřejší sbírku megalitických balvanů na Iberském poloostrově.“ Nejstarší vztyčené kameny na lokalitě, která dostala označení La Torre-La Janera, jsou podle Linarese staré až 7,5 tisíce let.

Výtečně zachovalý komplex

V Evropě existují i větší megalitické komplexy. Například ve francouzském Carnacu stojí na třech lokalitách zruba tři tisíce menhirů. Přesto je španělský objev velmi cenný. Podle Primitity Buenové ze španělské Univerzity Alcalá je s kolegy nejvíce zaujalo, že nalezli na jedné lokalitě řadu různých megalitických elementů, které jsou navíc výtečně zachovalé.

Nově objevený megalitický komplex v provincii Huelva. (foto: Trabajos de Prehistoria, José Antonio Linares-CatelaCC BY 4.0)

„Můžete tam vidět všechno pohromadě, což není obvyklé. Na lokalitě La Torre-La Janera jsou k vidění kamenné řady (lineární řady kamenů), kromlechy (okrouhlá seskupení kamenů), dolmeny (zřejmě vnitřní části mohyl) i menhiry (jednotlivé stojící kameny),“ upřesňuje Buenová. 

TIP: Dolmen „Artušův kámen“ ze západní Anglie je starší než Stonehenge

K objevu došlo šťastnou souhrou okolností. Nechybělo totiž málo a lokalita mohla být nenávratně zničena. Na místě nálezu měla totiž vzniknout avokádová plantáž,  místní úřady ale naštěstí před udělením definitivního povolení trvaly na archeologickém průzkumu. Ten pak odhalil přítomnost megalitických balvanů.


Další články v sekci