Archeologové objevili nejstarší kamenné nástroje: Jsou starší než lidé

20.04.2015 - Martin Reichman

Předchůdce člověka používal kamenné nástroje už před 3,3 miliony let, tedy o 700 tisíc let dříve, než se dosud soudilo


Reklama

Archeologové při vykopávkách v africké Keni objevili dosud nejstarší kamenné nástroje, které kdy byly nalezeny. Nástroje podle vědců vznikly před 3,3 miliony lety a museli je tedy používat australopitékové, kteří jsou považováni za přímého předka rodu Homo.

Doposud nejstarší archeologicky datované nálezy štípaných kamenných nástrojů jsou staré přibližně 2,6 milionu let a pocházejí z oblasti Ounda Gona v africké Etiopii. V roce 2010, tým vedený antropologem Zeresenay Alemsegedem, zde objevil několik zvířecích kostí, které nesly známky použití nástrojů. První odhady stanovovaly stáří těchto kostí na 3,3 milionu let. Archeologům se ale nepodařilo nalézt samotné nástroje. Nyní se zdá, že tento chybějící článek evoluce byl konečně potvrzen.

Podle archeologů, byly nástroje vyráběny účelově a nejedná se tak o náhodné použití kamenných odštěpků. Nález je podle badatelů zcela výjimečný i co do počtu objevených artefaktů. V oblasti Lomekwi, nedaleko keňského jezera Turkana vědci nalezli desítky kamenných nástrojů a jejich částí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    AAAS.ORG

  • Zdroj fotografií: Houston Museum of Natural Science

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907