Arcivévodové si brali ženy z lidu

07.10.2015 - Redakce Kauzy (extra Historie)

Sňatek Františka Ferdinanda s Žofií Chotkovou způsobil ve své době pořádný rozruch a byl považován za senzaci. Rozhodně se však nejednalo o jediné nerovné manželství v historii rodu Habsburků


Reklama

Pojem morganatické manželství (latinsky matrimonium ad morganaticam) označoval mezi aristokracií takový sňatek, v němž se jeden z partnerů nacházel z hlediska společenské hierarchie na nižším stupni, než jeho protějšek. Takové manželství sice bylo z hlediska církevního práva platné, ale při jeho uzavření obvykle docházelo k uzavření smlouvy, která jasně určovala „pravidla hry“. Manželka a děti byly především vyloučeny ze stavovských práv výše postaveného manžela a otce. Děti pak nemohly mít právo nastoupit na trůn a v mnoha případech jim ani nebylo umožněno zdědit rodinné statky.

Princové z habsburského rodu to při hledání rovnocenných životních partnerek rozhodně neměli jednoduché. Mohli si totiž vybrat ženu pouze z takové rodiny, která suverénně vládla některé zemi v současnosti, nebo alespoň v minulosti. Snad právě proto se našli jedinci, kteří dali přednost osobním citům před přísnými pravidly císařského dvora.

Ferdinand a Filipina

Jako vůbec první porušil zažitá pravidla druhorozený syn císaře Ferdinanda I. a Anny Jagellonské arcivévoda Ferdinand II. Tyrolský (1529–1595). Jeho vyvolená Filipina Welserová byla vyhlášená krasavice, nadto vysoce inteligentní a na svou dobu i nadprůměrně vzdělaná. Její otec Franz patřil jakožto významný obchodník a bankéř k nejbohatším lidem tehdejší Evropy, jenže háček spočíval v tom, že měl pouze měšťanský původ.

Ferdinand vykonával funkci místodržitele v Českém království a v lednu 1557 se s Filipinou oženil. O této skutečnosti věděla dlouho jen hrstka vyvolených a císař určitě nebyl ze synova rozhodnutí nadšený, ale nakonec ho akceptoval. Ferdinandovy děti však ztratily nárok na trůn a úplné legality se sňatek dočkal až roku 1576, kdy jej uznal za platný i papež.

Jan a Anna

Další nerovnorodé sňatky následovaly až v průběhu 19. století. Hodně pozornosti vzbudil syn císaře Leopolda II. arcivévoda Jan (1782–1859). Jeho vyvolenou se stala Anna Plochlová, dcera obyčejného poštmistra z Ausee. Po čtyřleté známosti se Jan rozhodl s dívkou oženit a oznámil tuto skutečnost svému staršímu bratrovi – císaři Františku I. Ten nejprve souhlasil, ale pak rozhodnutí zase odvolal s tím, že prý jde jen o přechodné milostné vzplanutí. Anna se však přesto mohla nastěhovat do arcivévodova zámku, a když vztah trval i nadále, císař se nechal obměkčit a povolení k sňatku roku 1829 vydal.

Ferdinand Karel a Berta

O poslední morganatický sňatek se postaral bratr Františka Ferdinanda arcivévoda Ferdinand Karel (1868–1915). I když také on musel absolvovat vojenskou službu a vzhledem ke svému původu to dotáhl až na generálmajora, armáda ho nijak nelákala. Životním osudem Ferdinanda Karla se nakonec stala dcera profesora vídeňské techniky Berta Czuberová. Mladý arcivévoda se do ní bezhlavě zamiloval a v roce 1903 požádal císaře o souhlas k sňatku.

Pochopitelně následovala zamítavá odpověď a ani u bratra nenalezl žádné pochopení. František Ferdinand se sice také neoženil „na úrovni“, ale argumentoval rozdíly v původu obou žen – on si vzal hraběnku, zatímco Czuberová je jen dcerou měšťana. Nešťastný Ferdinand Karel odešel do ústraní a Vídni se vyhýbal, jak jen to šlo. Nakonec u něj dozrálo rozhodnutí k riskantnímu kroku a s Bertou uzavřel tajný sňatek. Policie však pochopitelně brzy vše odhalila a František Josef přiměl roku 1911 svého nezdárného synovce k vystoupení z Habsburského rodu. Ferdinand pak přijal nové příjmení Burg, ale i přesto mu císař povolil vyplácet roční apanáž a mohl žít na statcích zděděných po otci.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obsahy izotopů stroncia a kyslíku v pozůstatcích padlých v bitvě u Himéry prozrazují, že většinou nešlo o sicilské bojovníky, ale žoldáky ze vzdálených míst.

Věda
Vesmír

Z rybníka na talíř

skokan zelený | výskyt: Evropa

Tento hybrid skokana skřehotavého a krátkonohého dorůstá 5–11 cm a jeho obvykle hnědé oči mění v době páření barvu: U samců přecházejí do zelenožluté, zatímco samicím žloutnou nebo získávají žlutohnědý odstín. Díky svému jasně zelenému zbarvení skokani na svou hmyzí oběť rádi číhají například v záplavě lístků okřehku menšího, lidově zvaného žabinec. K jejich nejurputnějším predátorům přitom patří člověk – zmíněný žabí druh se totiž považuje za delikatesu. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Na malou plachetnici Sundowner se nacpalo na 130 vojáků. Za jejím kormidlem stál Charles Lightoller, někdejší druhý důstojník Titanicu.

Válka
Revue

V napjaté atmosféře na počátku 17. století se rozbuškou k rozpoutání násilí mezi katolíky a nekatolíky mohla stát i zdánlivá drobnost. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907