Arkologie: města budoucnosti pro desetitisíce obyvatel

29.04.2013 - Jan Fiala

Nedávno zesnulý vizionářský architekt Paolo Soleri vytvořil vědu o obrovitých stavbách, které do sebe pojmou celá města a naplní všechny životní potřeby svých obyvatel

<p>Palmýra, „město palem“, se rozkládá na ploše 0,36 ha. Nejnovější satelitní snímky potvrdily, že extrémisté na místě zničili všechny význačné budov</p>

Palmýra, „město palem“, se rozkládá na ploše 0,36 ha. Nejnovější satelitní snímky potvrdily, že extrémisté na místě zničili všechny význačné budov


Reklama

Ve světě s neustále rostoucí populací a s postupující urbanizací musí zákonitě růst hustota obyvatel. To pochopitelně přidává vrásky architektům a urbanistům, kteří musí řešit dodávky zboží a služeb obrovským počtům lidí. Už od vzniku prvních měst jsme měli řešení – nestavět domy jen do plochy, ale nahoru, do třetího rozměru, prostě přidávat patra. Jenže mrakodrapy zase nadměrně zatěžují dopravní a inženýrské sítě. Na tyto nelehké otázky komplexně odpověděl až Paolo Soleri (narozený 21. června 1919, zemřel 9. dubna 2013), italsko-americký architekt, který navrhl, že s extrémní hustotou obyvatel by mělo počítat od začátku celé město.

Termín „arkologie“, což je složenina slov „architektura“ a „ekologie“, je název jak obrovitých staveb či měst, které by tak vznikly, tak vědy, která o nich pojednává. Na první pohled zní taková představa možná děsivě, ale Paolo Soleri myslel na naplnění opravdu všech životních potřeb obyvatel, včetně estetiky a pohybu po čerstvém vzduchu. Jeho vysněné (a zatím nerealizované) arkologie by byly navíc i energeticky i ekonomicky soběstačné.

Zatím jde o stavby, které potkáte maximálně na stránkách sci-fi knih, ale ve Spojených arabských emirátech blízko Abú Dhabi se staví trvale udržitelné město Masdar pro až 50 000 obyvatel. Nevyroste sice příliš do výšky, ale zase bude mít nulovou produkci uhlíkových emisí a odpadu. Prvních šest budov je již dokončených, a celé město by mělo být hotovo již v roce 2025.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Masdarcity.ae, Arcosanti

  • Zdroj fotografií: Wikipedie, Masdarcity.ae

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ochočené lišky vyhledávají přítomnost svých majitelů a ochotně se učí i různým trikům.

Zajímavosti
Revue

Mayská pyramida v San Andrés v Salvadoru vznikla krátce po zničující erupci v šestém století našeho letopočtu.

Věda

Markýze z Tavory nechal Pombal lámat v kole. Manželka markýze musela velkolepému představení přihlížet a poté sledovat i popravu vlastních dětí.

Historie

Mnohé stroje MiG-17 severovietnamského letectva měly nápadité kamufláže.

Válka

Přestože v dávné historii zřejmě tekla po povrchu Marsu voda a byly na něm i velká jezera, posledních několik milionů let je rudá planeta mimořádně vyprahlým místem.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907