Arkologie: města budoucnosti pro desetitisíce obyvatel

29.04.2013 - Jan Fiala

Nedávno zesnulý vizionářský architekt Paolo Soleri vytvořil vědu o obrovitých stavbách, které do sebe pojmou celá města a naplní všechny životní potřeby svých obyvatel

<p>Palmýra, „město palem“, se rozkládá na ploše 0,36 ha. Nejnovější satelitní snímky potvrdily, že extrémisté na místě zničili všechny význačné budov</p>

Palmýra, „město palem“, se rozkládá na ploše 0,36 ha. Nejnovější satelitní snímky potvrdily, že extrémisté na místě zničili všechny význačné budov


Reklama

Ve světě s neustále rostoucí populací a s postupující urbanizací musí zákonitě růst hustota obyvatel. To pochopitelně přidává vrásky architektům a urbanistům, kteří musí řešit dodávky zboží a služeb obrovským počtům lidí. Už od vzniku prvních měst jsme měli řešení – nestavět domy jen do plochy, ale nahoru, do třetího rozměru, prostě přidávat patra. Jenže mrakodrapy zase nadměrně zatěžují dopravní a inženýrské sítě. Na tyto nelehké otázky komplexně odpověděl až Paolo Soleri (narozený 21. června 1919, zemřel 9. dubna 2013), italsko-americký architekt, který navrhl, že s extrémní hustotou obyvatel by mělo počítat od začátku celé město.

Termín „arkologie“, což je složenina slov „architektura“ a „ekologie“, je název jak obrovitých staveb či měst, které by tak vznikly, tak vědy, která o nich pojednává. Na první pohled zní taková představa možná děsivě, ale Paolo Soleri myslel na naplnění opravdu všech životních potřeb obyvatel, včetně estetiky a pohybu po čerstvém vzduchu. Jeho vysněné (a zatím nerealizované) arkologie by byly navíc i energeticky i ekonomicky soběstačné.

Zatím jde o stavby, které potkáte maximálně na stránkách sci-fi knih, ale ve Spojených arabských emirátech blízko Abú Dhabi se staví trvale udržitelné město Masdar pro až 50 000 obyvatel. Nevyroste sice příliš do výšky, ale zase bude mít nulovou produkci uhlíkových emisí a odpadu. Prvních šest budov je již dokončených, a celé město by mělo být hotovo již v roce 2025.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Masdarcity.ae, Arcosanti

  • Zdroj fotografií: Wikipedie, Masdarcity.ae

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Krajina na Marsu, na snímku robotické laboratoře Curiosity

Vesmír

Světelná show Tribute in Light je pastí pro ptáky přelétající nad New Yorkem. (foto: Wikimedia Commons, King of HeartsCC BY-SA 4.0)

Příroda

Masivní závrt u chilského měděného dolu Alcaparrosa. (foto: Profimedia (Johan Godoy, AFP)

Věda

Zasahující hasiči Rubal a Torres. (foto: Brinnon Fire Department)

Revue

Emauzský klášter na přelomu 19. a 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Deport & Panzer, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907