ASASSN-14lp: Jasná supernova v sousedství Země

01.01.2015 - Martin Reichman

V blízkosti souhvězdí Panny se během prosince rozzářila supernova ASASSN-14lp. Jedná se o druhou nejjasnější supernovu roku


Reklama

Zjasňující se supernovu objevil na začátku prosince automatický systém ASAS-SN (Automated Sky Survey for SuperNovae) přibližně 8 milionů světelných let od Země. V době potvrzení objevu dosahovala její jasnost 14. magnitudy, na konci prosince se její jasnost zvýšila o 3 magnitudy, což z ní dělá druhou nejjasnější supernovu za poslední rok.

Domovem supernovy je spirální galaxie NGC 4666, patřící k takzvaným „starburst“ galaxiím. Starburst galaxie jsou typické svým velmi intenzivním procesem formování nových hvězd. Soudí se, že v případě této galaxie je masivní tvorba hvězd způsobena gravitační interakcí galaxie samotné s jejími nejbližšími galaktickými sousedy.

Supervítr v galaxii NGC 4666

Kombinace jevů spojených s výbuchem supernovy a silného hvězdného větru z masivních hvězd v oblasti hvězdné tvorby je zodpovědná za ohromný únik plynu z galaxie do vesmírného prostoru označovaný jako supervítr.

Supervítr uniká z jasné centrální oblasti galaxie a prostorová škála tohoto jevu je skutečně ohromná, projev je patrný až do vzdálenosti desítek tisíc světelných let. Plyn v tomto supervětru je velmi horký, díky čemuž emituje záření převážně v neviditelné rentgenové a rádiové oblasti.

Supernova, pojmenovaná ASASSN-14lp, se dle spektroskopických měření jeví jako typ Ia. Jde o závěrečné vývojové stádium těsné dvojhvězdy. Pokud tvoří dvojhvězdu bílý trpaslík a obr (veleobr) nebo hvězda hlavní posloupnosti, může docházet k přenosu látky působením silné gravitace na bílého trpaslíka, který pak zvětšuje svoji hmotnost. Po překročení 1,4násobku hmotnosti Slunce se bílý trpaslík zhroutí do neutronové hvězdy a dojde k explozivnímu termonukleárnímu hoření. 

  • Zdroj textu:

    ESO

  • Zdroj fotografií: ESO, Gregor Krannich

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Obyvatelé španělské vesnice San Bartolomé de Pinares se při příležitosti svátku svatého Antonína scházejí k velké podívané: jezdci na koních přeskakují za zvuku bubnů a jiných nástrojů hořící hranice.

Revue

Během tzv. Maunderova minima se na Slunci neobjevovaly téměř žádné skvrny.

Vesmír

Otrlí vojáci třicetileté války, zběhové, psanci... Stačilo mít trochu štěstí, chladnokrevnosti a odvahy a už ve vás ostatní viděli fexty...

Historie

Čertova studánka na Vyhlídce u Smržovky.

Příroda

Mrtví alkouni na jaře 2016, poblíž Homeru na Aljašce.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907