ASASSN-14lp: Jasná supernova v sousedství Země

01.01.2015 - Martin Reichman

V blízkosti souhvězdí Panny se během prosince rozzářila supernova ASASSN-14lp. Jedná se o druhou nejjasnější supernovu roku


Reklama

Zjasňující se supernovu objevil na začátku prosince automatický systém ASAS-SN (Automated Sky Survey for SuperNovae) přibližně 8 milionů světelných let od Země. V době potvrzení objevu dosahovala její jasnost 14. magnitudy, na konci prosince se její jasnost zvýšila o 3 magnitudy, což z ní dělá druhou nejjasnější supernovu za poslední rok.

Domovem supernovy je spirální galaxie NGC 4666, patřící k takzvaným „starburst“ galaxiím. Starburst galaxie jsou typické svým velmi intenzivním procesem formování nových hvězd. Soudí se, že v případě této galaxie je masivní tvorba hvězd způsobena gravitační interakcí galaxie samotné s jejími nejbližšími galaktickými sousedy.

Supervítr v galaxii NGC 4666

Kombinace jevů spojených s výbuchem supernovy a silného hvězdného větru z masivních hvězd v oblasti hvězdné tvorby je zodpovědná za ohromný únik plynu z galaxie do vesmírného prostoru označovaný jako supervítr.

Supervítr uniká z jasné centrální oblasti galaxie a prostorová škála tohoto jevu je skutečně ohromná, projev je patrný až do vzdálenosti desítek tisíc světelných let. Plyn v tomto supervětru je velmi horký, díky čemuž emituje záření převážně v neviditelné rentgenové a rádiové oblasti.

Supernova, pojmenovaná ASASSN-14lp, se dle spektroskopických měření jeví jako typ Ia. Jde o závěrečné vývojové stádium těsné dvojhvězdy. Pokud tvoří dvojhvězdu bílý trpaslík a obr (veleobr) nebo hvězda hlavní posloupnosti, může docházet k přenosu látky působením silné gravitace na bílého trpaslíka, který pak zvětšuje svoji hmotnost. Po překročení 1,4násobku hmotnosti Slunce se bílý trpaslík zhroutí do neutronové hvězdy a dojde k explozivnímu termonukleárnímu hoření. 

  • Zdroj textu:

    ESO

  • Zdroj fotografií: ESO, Gregor Krannich

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nikdy nekombinujte víc analgetik dohromady a nepolykejte další tabletu dřív než v povoleném odstupu.

Zajímavosti

Kněžna Jekatěrina Dašková byla blízkou přítelkyní carevny Kateřiny II. Veliké. Měla významnou roli při palácovém převratu v roce 1762, díky němuž Kateřina II. nastoupila na trůn.

Historie

Německý ovčák je známý svojí věrností, inteligencí a vyrovnaností. Intenzivní šlechtění ale vedlo k jeho značnému zatížení genetickými chorobami.

Věda
Vesmír

Jeden ze Západofríských ostrovů Ameland. Za odlivu je možné k němu dojít suchou nohou z pět kilometrů vzdáleného pobřeží Waddenzee.

Cestování

Německý člun S 204 se v květnu 1945 vzdává v britském přístavu Felixstowe.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907