Země světa

Alandy tvoří 6 757 ostrovů o rozloze přesahující čtvrt hektaru, v okolním moři je však rozeseto dalších 20 tisíc menších kousků souše a útesů. Na mnoha trvale neobydlených ostrovech si turisté s oblibou pronajímají chaty.

Národní park pokrývá šedesát procent ostrova a domov tam našla řada endemitů, například kaloň černouchý, terej Abottův nebo fregatka Andrewsova. (foto: Wikimedia Commons, Jacinta.rileyCC BY-SA 4.0)

Hora Belucha se podle buddhistické tradice ztotožňuje s mytickou Šambalou a pro místní obyvatele má posvátný význam. (foto: Shutterstock)

Hamilton, osmé nejmenší hlavní město planety, má oficiálně pouze 854 obyvatel. (foto: Shutterstock)

Tradiční rybářské domky si vysloužily přívlastek „humří“.

V národním parku Chuang-lung se nachází na 400 vápencových jezírek, jejichž okraje lemují usazeniny známé jako „zlatý písek“.

Většina z patnácti ostrovů si dosud zachovala ráz nedotčeného tropického ráje. Platí to i pro největší z nich, Rarotongu.

Čtyřicetimetrová pyramida v někdejším mayském městě Uxmal má jako jediná zaoblené okraje a eliptickou základnu.

Osmitisícový Iqaluit na jihu Baffinova ostrova tvoří jediné město Nunavutu.

Mohutné hradby vyrostly kolem Ceuty v průběhu 10.–18. století a dodnes tvoří její dominantu. (foto: Shutterstock)

Od roku 1988 je historické centrum Štrasburku s názvem „Grande Île“ zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. V roce 2017 byla pod ochranu UNESCO zařazena i městská část „Neustadt“. (foto: Wikimedia Commons, Jonathan MartzCC BY-SA 3.0)

V uplynulých letech navštívily Sardinii tři miliony turistů ročně. Láká je hlavně průzračné moře, jako třeba u přístavu Castelsardo.

Stránky

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907