Unikátní včelí experiment: Proč je nektar mandloní jedovatý?

07.10.2016 - Zuzana Teličková

Výlučný jed -<p>Mandloně jsou jediné stromy, které mají ve svém nektaru toxin amygdalin</p>
Výlučný jed -

Mandloně jsou jediné stromy, které mají ve svém nektaru toxin amygdalin


Reklama

Skupina vědců z University of Haifa-Oranim v izraelském Tivonu se rozhodla zjistit, proč je v nektaru mandloní přítomná jedovatá látka amygdalin. Mandloně jsou totiž jedinými stromy, které mají tento toxin ve svém nektaru, a to v koncentraci 4 až 10 miligramů na litr. V tomto množství působí toxin na malé savce jako smrtící jed.

Včelí experiment

Vědci měli hypotézu, že amygdalin přitahuje opylovače, kteří mají pro každý strom zásadní význam. Aby to dokázali, vykonali jednoduchý pokus: Včelám medonosným dali na výběr mezi nektarem s různě silnými koncentracemi amygdalinu a nektarem bez této látky.

Brzy bylo jasné, že včely preferují potravu s amygdalinem, který jim na rozdíl od savců neškodí. Mandloně si tedy pravděpodobně za pomoci toxinu vyvinuly způsob, jak lákat na své květy opylující hmyz, aby získaly nad ostatními stromy výhodu.

TIP: Ženské hormony v rostlinách aneb K čemu je květinám progesteron?

Jiným možným vysvětlením je snaha stromu odradit hmyz, který není v opylování mandloní tak zkušený, a ponechat nektar pro specialisty, kteří se již jedovatému amygdalinu přizpůsobili a přesně vědí, jak mají při opylování postupovat.

Vedoucí vědeckého týmu profesor Ido Izhaki nyní prověřuje ještě další důvody přítomnosti toxinu v nektaru mandloní, například jeho antibakteriální účinky, které by mohly zajišťovat dobrou kvalitu nektaru. „Opylujícího hmyzu byl vždycky nedostatek, a tak si rostliny musely vyvinout způsoby, jak co nejvíc nalákat ty, kteří byli k mání. Soutěžily s ostatními rostlinami, protože jinak by se nemohly rozmnožovat,“ říká profesor Izhaki.

V dnešní době se schopnost přilákat hmyz hodí stromům dvojnásob. Včel totiž stále ubývá a například farmáři pěstující mandloně v Kalifornii jsou nuceni dovážet včelstva k opylení stromů až z daleké Austrálie.

  • Zdroj textu:

    Příroda 3/2010

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Escobar měl na svědomí tisíce životů. V Medellínu sotva potkáte někoho, kdo by neznal některou z obětí.

Cestování
Historie

Jeden z australských sklípkanců. Tento pavouk patří k nejnebezpečnějším druhům zvířat na světě a jedno jeho kousnutí může být pro člověka smrtelné.

Věda

Mlha v atmosféře Pluta na snímku sondy New Horizons

Vesmír

Hamburger byl populární už v antice

Věda

Izraelské A-4 Skyhawky se osvědčily, tyto stroje však už čekají na rozebrání.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907