Augustin Heřman: Český korzár z Karibiku

28.08.2014 - redakce 100+1

Ačkoliv to může znít neuvěřitelně, měly také české země svého piráta. Jmenoval se Augustin Heřman a jeho příběh nebyl nijak romantický


Reklama

Pirátem, či spíše korzárem, se Augustin Heřman (1621–1686) stal shodou několika náhod. Po bitvě na Bílé hoře musela jeho rodina vyznávající protestantskou víru Čechy opustit. Usadili se v Nizozemsku, kde se Heřman vyučil zeměměřičem a kartografem, načež – již jako obchodník – přesídlil do Ameriky. Později se stal i korzárem a se svou lodí La Grace (Půvabná) přepadal v Karibiku především španělské lodě. Za jeho největší pirátský kousek lze považovat zajetí dvou španělských obchodních lodí u Guatemaly.

Heřman se však nezákonnému „řemeslu“ věnoval jen přibližně tři roky a poté se vrátil k obchodování – především s tabákem a otroky. Největší věhlas si ovšem získal jako kartograf: proslul zejména vytvořením prvních a zároveň velmi kvalitních map americké Virginie a Marylandu. Později získal právě v Marylandu rozsáhlé pozemky, na nichž vybudoval své prostorné sídlo, které na počest rodné země pojmenoval Bohemia Manor.

Není bez zajímavosti, že se Heřmanova La Grace plaví po moři i dnes – v roce 2010 postavili totiž její repliku čeští nadšenci. Rok však musela nuceně strávit v docích poté, co v silném větru ztroskotala u španělského města Marbella. Po dokončení nezbytných oprav se loni vrátila na vodu a momentálně brázdí vlny Středozemního moře. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost 3/14

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907