Ačkoliv to může znít neuvěřitelně, měly také české země svého piráta. Jmenoval se Augustin Heřman a jeho příběh nebyl nijak romantický
Pirátem, či spíše korzárem, se Augustin Heřman (1621–1686) stal shodou několika náhod. Po bitvě na Bílé hoře musela jeho rodina vyznávající protestantskou víru Čechy opustit. Usadili se v Nizozemsku, kde se Heřman vyučil zeměměřičem a kartografem, načež – již jako obchodník – přesídlil do Ameriky. Později se stal i korzárem a se svou lodí La Grace (Půvabná) přepadal v Karibiku především španělské lodě. Za jeho největší pirátský kousek lze považovat zajetí dvou španělských obchodních lodí u Guatemaly.
Heřman se však nezákonnému „řemeslu“ věnoval jen přibližně tři roky a poté se vrátil k obchodování – především s tabákem a otroky. Největší věhlas si ovšem získal jako kartograf: proslul zejména vytvořením prvních a zároveň velmi kvalitních map americké Virginie a Marylandu. Později získal právě v Marylandu rozsáhlé pozemky, na nichž vybudoval své prostorné sídlo, které na počest rodné země pojmenoval Bohemia Manor.
Není bez zajímavosti, že se Heřmanova La Grace plaví po moři i dnes – v roce 2010 postavili totiž její repliku čeští nadšenci. Rok však musela nuceně strávit v docích poté, co v silném větru ztroskotala u španělského města Marbella. Po dokončení nezbytných oprav se loni vrátila na vodu a momentálně brázdí vlny Středozemního moře.
100+1 zahraniční zajímavost 3/14
VálkaJediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan Wilson, CC BY-SA 2.0)
VesmírPodle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts Laboratory, CC0)
HistorieKarikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)