Aukce století: Vzácný Napoleonův klobouk je na prodej

12.11.2014 - Martin Reichman

Málokterý klobouk je tak úzce spojen s konkrétní osobou jako dvourohá pokrývka Napoleona Bonaparteho. Vzácný klobouk je nyní k mání v aukci


Reklama

Do francouzského města Fontainebleau o tomto víkendu zamíří fanoušci Napoleona Bonaparteho i sběratelé umění. Aukční dům Osenat zde hodlá vydražit slavný Bonaparteho „dvourožák“, který měl francouzský vojevůdce na hlavě během bitvy u Marenga. Zde 14. června 1800 francouzská armáda drtivě porazila vojsko Rakouska.

Typický dvourohý klobouk byl v počátku 19. století velmi běžný, nosil se ale s rohy směřujícími vpřed a vzad. Napoleon patrně nebyl prvním, kdo si jej na hlavu posadil napříč, rozhodně je ale jeho nejslavnějším nositelem.

Víkendová aukce století

Kromě slavného klobouku budou ve Fontainebleau k mání i další předměty spojené s životem francouzského císaře – portréty, dobové šerpy, medaile, mramorové nebo bronzové busty. Mezi hlavní lákadla bude kromě samotného klobouku jistě patřit i Napoleonova břitva, kapesní hodinky a rukavice

Aukční dům očekává, že by se Napoleonův klobouk mohl vydražit za 300 až 400 tisíc eur, tedy přibližně za 8 až 11 milionů korun.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Reuters

  • Zdroj fotografií: Reuters

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Winston Churchill s manželkou Clementine na návštěvě v Soestdijkském paláci. Vedle Churchilla stojí princ Bernhard a nizozemská královna Juliána s dětmi.

Historie

V Cockaigne neexistovala nouze, násilí, ba ani práce a pečené husy tam létaly přímo do úst.

Zajímavosti

Fukušimské tritium bude podle vědců v mořské vodě v nesmírně malé koncentraci, odpovídající extrémně zředěným homeotickým přípravkům.

Věda

Kamenná exoplaneta GJ 367b obkrouží svou mateřskou hvězdu za pouhých osm hodin. Na jejím povrchu zřejmě panuje teplota kolem 1 500 °C.

Vesmír

Chvostoskoci (Collembola) jsou řádem šestinohých bezobratlých živočichů, kteří v širším smyslu patří mezi hmyz. Žijí v půdě nebo na jejím povrchu, někdy však i na vodní hladině či na okrajích ledovců. Už podle tohoto výčtu je zřejmé, že jde o velmi odolnou a přizpůsobivou skupinu.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907