Aukční rekord: Picassův obraz Alžírské ženy se prodal za 4,4 miliardy korun

13.05.2015 - Martin Reichman

Picassovo plátno Alžírské ženy vydražili v newyorské aukční síni Christie's za rekordní sumu 179 milionů dolarů (v přepočtu 4,4 miliardy korun). Staly se tak vůbec nejdražším výtvarným dílem prodaným v aukci


Reklama

Odhadní cena Picassovy kubistické olejomalby z roku 1955 činila 140 milionů, dramatický souboj několika zájemců dražících po telefonu však přispěl k novému rekordu. Tzv. kladívkovou cenu při posledním odklepnutí totiž vyhnali až ke 160 milionům, což po přičtení více než dvanáctiprocentní provize aukční síně dává rekordní sumu 179 milionů dolarů (4,4 miliardy korun). Dosud držel rekord mezi vydraženými výtvarnými díly obraz Francise Bacona Tři studie Luciana Freuda, který se v roce 2013 prodal za 142 milionů dolarů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    ČT24

  • Zdroj fotografií: Christie’s

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907