Aukční rekord: Picassův obraz Alžírské ženy se prodal za 4,4 miliardy korun

13.05.2015 - Martin Reichman

Picassovo plátno Alžírské ženy vydražili v newyorské aukční síni Christie's za rekordní sumu 179 milionů dolarů (v přepočtu 4,4 miliardy korun). Staly se tak vůbec nejdražším výtvarným dílem prodaným v aukci


Reklama

Odhadní cena Picassovy kubistické olejomalby z roku 1955 činila 140 milionů, dramatický souboj několika zájemců dražících po telefonu však přispěl k novému rekordu. Tzv. kladívkovou cenu při posledním odklepnutí totiž vyhnali až ke 160 milionům, což po přičtení více než dvanáctiprocentní provize aukční síně dává rekordní sumu 179 milionů dolarů (4,4 miliardy korun). Dosud držel rekord mezi vydraženými výtvarnými díly obraz Francise Bacona Tři studie Luciana Freuda, který se v roce 2013 prodal za 142 milionů dolarů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    ČT24

  • Zdroj fotografií: Christie’s

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti
Historie

Eskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Věda

Exploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU)CC BY 4.0)

Vesmír

Křik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah PopowskiCC0)

Revue

Meandry řeky Uvac připomínají bludiště a v některých místech se zatáčejí až o 270 stupňů.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907