Mercury Aurora 7 míří na oběžnou dráhu

- redakce 100+1

24 . 5 . 1962

Reklama

Raketa Atlas vynesla na oběžnou dráhu loď Aurora 7 typu Mercury s astronautem Malcolmem S. Carpenterem. Původně měl let Mercury-Atlas 7 pilotovat astronaut Donald Slayton (v záložní posádce Walter Schirra). V průběhu tréningu na centrifuze však u něj byla zjištěna srdeční arytmie, takže byl odvolán.

Kosmická loď Mercury s kabinou a volacím znakem Aurora 7 odstartovala po mnoha odkladech pomocí nosné rakety Atlas ze startovací rampy LC-14 na vojenské základně Cape Canaveral 24. května 1962. 

Na oběžné dráze Carpenter pozoroval svítící částice prachu u lodě i západ Slunce a podařilo se mu pořídit fotografie. Kvůli jejich pořizování loď natáčel a spotřeboval příliš velké množství paliva. Problém byl také v tom, že astronaut neplnil pokyny z řídícího střediska. Brzy se začaly projevovat různé závady, z nichž nepříjemná byla opakované problémy s termoregulací skafandru.

TIP: Věčně druhý astronaut: Osudové příběhy Scotta Carpentera

Loď absolvovala na oběžné dráze tři oblety za 4 hodiny a 56 minut. Během třetího obletu Země musel Carpenter přejít na ruční řízení a sám takto přistával téměř bez pohonných hmot. Dle NASA došlo právě jeho chybou během vesmírné mise k předčasnému vypotřebování paliva pro malé trysky, kontrolující polohu lodi v prostoru. Tato událost malinko zkomplikovala návrat astronauta asi 5 hodin po startu – přistál skoro 350 kilometrů od stanovené oblasti. Carpenter kvůli svým chybám do vesmíru vícekrát neletěl.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907