Raketa Atlas vynesla na oběžnou dráhu loď Aurora 7 typu Mercury s astronautem Malcolmem S. Carpenterem. Původně měl let Mercury-Atlas 7 pilotovat astronaut Donald Slayton (v záložní posádce Walter Schirra). V průběhu tréningu na centrifuze však u něj byla zjištěna srdeční arytmie, takže byl odvolán.
Kosmická loď Mercury s kabinou a volacím znakem Aurora 7 odstartovala po mnoha odkladech pomocí nosné rakety Atlas ze startovací rampy LC-14 na vojenské základně Cape Canaveral 24. května 1962.
Na oběžné dráze Carpenter pozoroval svítící částice prachu u lodě i západ Slunce a podařilo se mu pořídit fotografie. Kvůli jejich pořizování loď natáčel a spotřeboval příliš velké množství paliva. Problém byl také v tom, že astronaut neplnil pokyny z řídícího střediska. Brzy se začaly projevovat různé závady, z nichž nepříjemná byla opakované problémy s termoregulací skafandru.
TIP: Věčně druhý astronaut: Osudové příběhy Scotta Carpentera
Loď absolvovala na oběžné dráze tři oblety za 4 hodiny a 56 minut. Během třetího obletu Země musel Carpenter přejít na ruční řízení a sám takto přistával téměř bez pohonných hmot. Dle NASA došlo právě jeho chybou během vesmírné mise k předčasnému vypotřebování paliva pro malé trysky, kontrolující polohu lodi v prostoru. Tato událost malinko zkomplikovala návrat astronauta asi 5 hodin po startu – přistál skoro 350 kilometrů od stanovené oblasti. Carpenter kvůli svým chybám do vesmíru vícekrát neletěl.
Wikimedia Commons, CC0
VesmírPodle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASA, CC BY-SA 4.0)
VálkaSověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František Dostál, CC BY-SA 4.0)