Autem pod hladinu: Jak jezdí první auto-ponorka?

23.06.2014 - Jan Miklín

Mnohé z hraček Jamese Bonda se z filmového plátna dostaly do reality. To je případ třeba auta, jemuž spadnout z mostu do vody nevadí. Naopak, pod vodou je jako doma


Reklama

Zakladatele švýcarské firmy Rinspeed Franka Rinderknechta inspirovala „bondovka“ Špion, který mě miloval z roku 1977. Stejně jako u filmového originálu, i jeho auto – pojmenované sQuba – je postaveno na podvozku sporťáku Lotus Elise.

Pod vodou i na souši

O pohon automobilu se starají hned tři elektromotory. Zatímco na silnici vyvine motor o výkonu 54 kW rychlost přes 120 km/h, pod vodou (s maximální hloubkou ponoru 10 metrů) stačí dvojice elektromotorů na 3 km/h. Kvůli bezpečnosti je auto navrženo jako kabriolet, pod vodou tedy řidič a spolucestující dýchají z náustků stejně jako třeba potápěči. Uzavřená kabina by přinesla i praktický problém – vztlak by díky vzduchu narostl natolik, že by auto muselo být vybaveno závažím, což by samozřejmě omezilo jízdní vlastnosti na suchu.

Auto s délkou 3,8 metru a hmotností 920 kg bylo vyrobeno (zatím) v jediném prototypu, jehož vývoj přišel na zhruba třicet milionů korun, sériová výroba se nechystá.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Rinspeed.eu

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud někdo nežije právě zdravě, neměl by zanedbávat přísun vitamínů obsažených v ovoci.

Věda

Geysir se stal prvním přírodním úkazem svého druhu, o němž se dozvěděli učenci starého kontinentu.

Cestování
Zajímavosti

Král Eduard VII.  se svou ženou královnou Alexandrou Dánskou.

Historie

Člunozobec africký na jezeře Albert v Ugandě.

Příroda

Sejdeme se na fotbale 

událost: Rose Parade, USA

Pravidelná novoroční oslava Rose Parade se v kalifornské Pasadeně odehrává již od roku 1890. Na alegorické vozy zdobené květinami dnes přiláká i stovky tisíc přihlížejících, z nichž část se odpoledne přesune na nedaleký stadion, aby sledovala tradiční univerzitní zápas v americkém fotbale.  

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907