Auto bez řidiče porazilo na závodním okruhu vůz řízený člověkem

16.02.2015 - Martin Reichman

Automobiloví závodníci by mohli být brzy bez práce. V kalifornském Thunderhill Raceway Parku zvítězilo v přímém měření auto bez řidiče nad poloamatérským závodníkem


Reklama

Autonomní vůz Audi TTS, přezdívaný Shelley, si to v simulovaném závodě rozdalo s Davidem Voddenem, amatérským vítězem závodu cestovních vozů. Shelley závod na okruhu o 0,4 sekundy vyhrálo a poprvé tak byl na závodní dráze autonomní vůz rychlejší, než auto řízené člověkem.

Shelley je produktem stanfordské univerzitní laboratoře Dynamic Design Lab a Volkswagen Electronics Research Lab. Již v roce 2012 se tento autonomní vůz dokázal na rovinkách závodní dráhy v Sacramentu dosáhnout maximálních rychlostí okolo 190 kilometrů v hodině.

V běžném provozu do 15 let

Inženýři zodpovědní za vývoj autonomního vozu k jeho navigaci využívají i měření mozkové aktivity profesionálních závodníků. Měření jim mimo jiné ukázala, že závodní jezdci ve vypjatých okamžicích spoléhají více na svůj instinkt a subjektivní pocit z jízdy, než na kognitivní reakce. Kdy autonomní vozy zcela předčí profesionální závodníky zatím není jasné, nicméně překotný vývoj v oblasti autonomních vozů ukazuje, že je to jen otázkou času. Inženýři ze Stanfordské univerzity odhadují, že autonomní vozy by mohly na běžných silnicích jezdit zhruba do 15 let.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Telegraph, Stanford University

  • Zdroj fotografií: Stanford, YouTubeDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907