Reklama


Auto pro radost: Revoluční koncept automobilky Toyota

19.11.2013 - Jan Miklín

Za pár let bychom mohli místo sezení za volantem ovládat auto náklonem těla. Alespoň si tak jednu z možností automobilové dopravy budoucnosti představuje japonský gigant automobilového průmyslu, firma Toyota


Reklama

Unikátní stroj pro jednoho člověka oficiálně představí na 43. ročníku tokijského autosalonu, který vypukne v hlavním městě Japonska už za pár dnů. Auto zaujme na první pohled zaoblenými tvary, avšak hlavní překvapení nastane, když nakouknete dovnitř.

Propojení člověka a stroje

Toyota FV2 totiž nemá volant. Směr i rychlost jízdy bude řidič ovládat náklonem těla dopředu, dozadu či do stran, podle představ japonských inženýrů by tak mělo dojít podobnému sepjetí mezi člověkem a dopravním prostředkem, jako je tomu při jízdě na koni. Možná až trochu děsivě vypadá další z vymožeností: podle analýzy tónu řeči (k ovládání bude možno použít i hlasové pokyny) projde auto databázi cílů a navrhne, kam byste mohli mít náladu si zajet.

Zdá se vám způsob řízení trochu nebezpečný? Moderní elektronika a automatické systémy dokáží pohlídat už dnes spoustu věcí a tak tomu bude i u konceptu FV2. Řidičovy náklony bude korigovat detektor vozidel v mrtvém úhlu i komunikace řídícího počítače s ostatními podobně chytrými vozidly na silnici. A aby v běžném provozu vozidlo nezapadlo, diody na karosérii umožní v okamžiku měnit barvu auta. Můžeme jen hádat, zda se skutečně někdy tohle vozítko vydá na silnice.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Toyota

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ve filmu Zacka Snyderera ztvárnil hrdinného Leónidáse rodák ze Skotska Gerard Butler.

Historie
Zajímavosti

Kasuár přilbový je jediným ze tří druhů kasuáry, který žije na Nové Guineji i v Austrálii

Příroda

Fáze zatmění Měsíce

Vesmír

Superostrý snímek planety Neptun

Vesmír

Regulovčíci od italské 3. jízdní divize v Sovětském svazu, léto 1941

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907