Byl vydražen autobus, kterým jezdila Železná lady

03.04.2013 - redakce 100+1

Tímto autobusem kdysi možná jezdila i britská předsedkyně vlády, Margaret Thatcherová

<p>Někdejší popelář naložil s většinou své výhry stejně jako s odpadem</p>

Někdejší popelář naložil s většinou své výhry stejně jako s odpadem


Reklama

Starý ošklivý autobus, o který by soudě podle jeho vzhledu neměl mít nikdo zájem. „Ať zapojíte fantazii, jak chcete, toto vozidlo nebude nikdy hezké. Má ale společenskou a historickou hodnotu,“ říká Jonathan Humbert z aukční společnosti, v níž byl tento kousek vydražen za 16 940 liber, tedy téměř 500 tisíc korun.

A co je na něm tak hodnotného? Osmadvacetitunový autobus z 80. let byl vyroben pro turné tehdejšího premiéra Severního Irska. Jeho střecha i boky jsou odolné proti výbuchu, všechna skla jsou pancéřová, a když se k němu připojí přídavný generátor a zajistí se záložní přívod vzduchu, měl by odolat i chemickým, biologickým a nukleárním zbraním. Do autobusu s podvozkem značky Foden, pláštěm Glover&Webb a dvanáctilitrovým motorem Rolls-Royce se vejde 35 cestujících. Co jej však činí opravdu zajímavým, je ne zcela prokázaný fakt, že vůz použila i bývalá předsedkyně britské vlády Margaret Thatcherová, přezdívaná Železná lady.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: J. P. Humbert Auctioneers/PA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907