Byl vydražen autobus, kterým jezdila Železná lady

03.04.2013 - redakce 100+1

Tímto autobusem kdysi možná jezdila i britská předsedkyně vlády, Margaret Thatcherová

<p>Někdejší popelář naložil s většinou své výhry stejně jako s odpadem</p>

Někdejší popelář naložil s většinou své výhry stejně jako s odpadem


Reklama

Starý ošklivý autobus, o který by soudě podle jeho vzhledu neměl mít nikdo zájem. „Ať zapojíte fantazii, jak chcete, toto vozidlo nebude nikdy hezké. Má ale společenskou a historickou hodnotu,“ říká Jonathan Humbert z aukční společnosti, v níž byl tento kousek vydražen za 16 940 liber, tedy téměř 500 tisíc korun.

A co je na něm tak hodnotného? Osmadvacetitunový autobus z 80. let byl vyroben pro turné tehdejšího premiéra Severního Irska. Jeho střecha i boky jsou odolné proti výbuchu, všechna skla jsou pancéřová, a když se k němu připojí přídavný generátor a zajistí se záložní přívod vzduchu, měl by odolat i chemickým, biologickým a nukleárním zbraním. Do autobusu s podvozkem značky Foden, pláštěm Glover&Webb a dvanáctilitrovým motorem Rolls-Royce se vejde 35 cestujících. Co jej však činí opravdu zajímavým, je ne zcela prokázaný fakt, že vůz použila i bývalá předsedkyně britské vlády Margaret Thatcherová, přezdívaná Železná lady.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: J. P. Humbert Auctioneers/PA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.

Zajímavosti

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.

Věda
Revue

Velmi těsná dvojice trpaslíků J2322+0509

Vesmír

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

Historie

Výrazné barvy nemají mandrilové jen v obličeji, ale rovněž na zadku, kde pravděpodobně slouží pro snadnější pohyb skupiny v husté vegetaci.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907