Avis Magica na Floridě: Podivuhodná věž jako z budoucnosti

27.08.2013 - Jan Miklín

Novou ikonou amerického Miami by se mohla stát stavba muzea přírody Avis magica, neboli „Kouzelný pták“. Futuristický koncept obsahuje i 120 m vysoké akvárium


Reklama

Rumunské architektonické studio svůj návrh, inspirovaný přírodou, představilo v soutěži, jejímž výsledkem by měly být nové ikonické stavby vybraných měst. Mrakodrap svými 335 m výšky překoná všechny stávající stavby v oblasti a stane se tak jednoznačnou dominantou Miami. K tomu pomáhá i jeho zaoblený tvar, připomínající ladnou šíji labutě.

Příroda a ekologie hrají důležitou roli i ve funkcích navrhované stavby. V přízemí má být muzeum představující faunu města a jeho okolí, na něž navazuje vertikální, více jak 120 m vysoké akvárium, dotované vodou přímo z blízkého moře. Na jeho vrcholu by podle představ autorů měl být umělý ostrov pokrytý bujnou tropickou vegetací doplněnou expozicí ptactva. Elektrickou energii by měl budově dodávat vítr, rozechvívající „obal“ budovy, a rostliny v plášti stavby by měly vyrábět kyslík i pro okolní město. 

Těžko říct, zda vůbec, kdy nebo v jaké podobě se koncept „magického ptáka“ podaří uskutečnit. Každopádně jde o zajímavý nápad ukazující směr, kam by se mohla architektura budoucnosti ubírat.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ArmaradaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907