Až polovina vody v oceánech může být starší než Slunce

29.09.2014 - Martin Reichman

Zní to sice neuvěřitelně, ale je možné, že voda na naší planetě je ve skutečnosti starší, než celá Sluneční soustava


Reklama

Závěry vědců z michiganské univerzity hovoří jasně: 30 až 50% vody v oceánech může být starších než Slunce a celá sluneční soustava. Těžko uvěřitelné tvrzení je výsledkem unikátní simulace, při které vědci nechali pozemskou vodu projít evolučním procesem zformování naší soustavy v protoplanetárním disku.

Voda není jen H2O

Ne všechna voda je H2O. Voda, která obsahuje těžký izotop deuterium, nese označení D2O (tzv. těžká voda) a najdeme ji v celém vesmíru i v pozemských oceánech. Proti běžné vodě (H2O) má D2O mírně odlišné fyzikální vlastnosti, například vyšší bod tání, teplotu varu nebo vyšší hustotu a je tak poměrně snadno zjistitelná. Vědci v rámci simulace nastavili výchozí hodnotu obsahu deuteria na nulu a sledovali, zda v podmínkách protoplanetárního disku může vzniknout dostatek D2O. 

Zdědili jsme vodu?

Ze simulace vyplývá, že minimálně část pozemské vody, stejně jako část vody nacházející se na kometách nebo na Saturnu, nemohla během této evoluce získat vlastnosti, které ve skutečnosti má. Vědci proto předpokládají, že její původ musí být jiný. Simulace zároveň ukazuje, že zdrojem byl velmi chladný objekt, s teplotou jen několik stupňů nad absolutní nulou. Vědci spekulují, že jsme vodu mohli zdědit z molekulárního mračna staršího než sluneční soustava, tedy 4,6 miliard let.

Pokud voda skutečně nepochází z místního protoplanetárního disku, je pravděpodobné, že tomu tak bylo i na jiných místech vesmíru. Znamenalo by to, že stejné možnosti pro vznik života, v němž voda hrála naprosto klíčovou roli, panují i na jiných místech ve vesmíru

  • Zdroj textu:

    ns.umich.edu

  • Zdroj fotografií: Markus Schöpke

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Rosomáci jsou stále loveni pro svou kožešinu. Huňatá srst, promaštěná přírodními oleji, totiž dokonale izoluje proti chladu a netvoří se na ní námraza.

Příroda

Plastová láhev se rozkládá až 200 let. Ročně jich přitom v oceánu skončí přes devět milionů tun.

Zajímavosti

Dosud nejvyšší rychlostí – 16,26 km/s, tj. 58 536 km/h – zamířila do kosmu sonda New Horizons, která pak v roce 2015 prolétla kolem Pluta. Přestože jí při startu nebyla udělena třetí kosmická rychlost, opustí Sluneční soustavu podobně jako Pioneer 10 a 11 či Voyager 1 a 2 – všechny totiž urychlil průlet kolem obřích planet.

Vesmír

Dovbušovi nebylo ani čtyřicet, když se stal vůdcem zbojnické bandy operující v rozsáhlé oblasti východních Karpat.

Historie
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907