BAE Systems vyvíjejí noční vidění zkombinované s termálním zaměřováním

10.05.2015 - Stanislav Mihulka

Společnost BAE Systems zjednodušuje systémy zobrazování cílů, v nichž dává dohromady noční vidění a termální zaměřování.


Reklama

Moderní zbraňové systémy zobrazování cílů prodělaly ohromující revoluci. Vojáci dříve museli brát ohled na pozici Slunce, mlhu nebo denní dobu. S pokročilými zbraňovými systémy se tomu lze do značné míry vyhnout.

Problém je v tom, že vojáci jsou tak vybavení komplikovanými systémy zaměřování, že to prý bývá až otravné. Než přepnou z nočního vidění na termální zobrazování a zpět, tak mohou ztratit svůj cíl a když budou mít smůlu, tak i život. Už první výstřel v boji totiž může rozhodnout o životě a smrti.

Společnost BAE Systems za pět let v rámci programu Enhanced Night Vision Goggle III and Family of Weapon Sight-Individual (ENVG III/FWS-I) vyvinula technologii Rapid Target Acquisition (RTA). Technologie RTA spojuje noční vidění a termální zobrazování vojáků do jednoho systému, který je menší, lehčí a hlavně levnější, než stávající zařízení. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    BAE Systems

  • Zdroj fotografií: BAE Systems

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907