Vědci vyrobí bakterie na přání. Pomohou pří léčbě i pohonu aut

20.06.2013 - Jaroslav Petr

Genetici vedení laureátem Nobelovy ceny Hamiltonem Smithem „slepili“ písmenka genetického kódu do řetězců, ze kterých nakonec vytvořili kopii kompletní dědičné informace bakterie Mycoplasma genitalium. Nabízí se tak možnost výroby bakterií doslova na přání

<p>Podle Hanse nevonělo sádlo po 64 letech úplně skvěle, stále se však dalo pozřít.</p>

Podle Hanse nevonělo sádlo po 64 letech úplně skvěle, stále se však dalo pozřít.


Reklama

Mykoplazma žije v pohlavních orgánech a plicích opic i lidí. Vědci zatím nemají úplně jasno, jak moc nakaženým lidem škodí. Mezi genetiky se těší mykoplasma velké oblibě pro svou trpasličí dědičnou informaci. Jejích 470 genů uložených do bezmála 600 000 písmen genetického kódu představuje ve srovnání s DNA běžných bakterií skutečně „kapesní“ genom. Pro laboratorní syntézu to přesto bylo ještě nedávno příliš velké sousto. Poprvé se vědcům povedlo vytvořit v laboratoři kompletní syntetickou dědičnou informaci už v roce 2002. Patřila viru obrny a skládala se z pouhých 7 500 písmen genetického kódu. DNA mykoplasmy je bezmála stokrát delší. Kvalita syntetické DNA mykoplasmy se ukáže, až ji vědci vsunou do bakterie zbavené vlastní dědičné informace. Zatím však takový umělý mikrob světlo světa nespatřil.

Vedoucí výzkumného týmu Craig Venter je přesvědčen, že syntetické bakterie najdou brzy praktické využití. Plánuje vytvoření zjednodušené verze mykoplasmy s pouhou stovkou genů. Ta by se dala využít k tvorbě umělých bakterií pro průmyslové účely. Vědci by ji vybavili geny izolovanými z jiných organismů a díky nim by pak mohla „umělá“ bakterie například vyrábět léky, jejichž syntéza se v chemických laboratořích nedaří, nebo je příliš drahá.

Venter vidí v syntetických bakteriích velkou šanci pro řešení globálních problémů lidstva. Bakterie se speciálně designovanou dědičnou informací by mohly například rozkládat vodu, a zajistit tak dostatek levného vodíku pro pohon ekologicky šetrných motorů. Další syntetické bakterie by byly vytvořeny pro výrobu bionafty nebo biolihu z nejrůznějších odpadů. Speciální bakterie by mohly zbavovat životní prostředí škodlivých látek, například čistit pobřeží od ropných skvrn, nebo rozkládat toxické chemikálie v půdě na neškodné sloučeniny.

Venterovi kritici poukazují na nebezpečí zneužití mikrobů se syntetickým genomem pro teroristické útoky. Venter a jeho spolupracovníci ale namítají, že výroba umělého mikroorganismu je stále ještě příliš komplikovaná a drahá. Teroristům se nabízejí podstatně dostupnější biologické zbraně z řad ryze přírodních původců infekčních chorob, jimiž lze snadno napáchat nedozírné škody na úrodě zemědělských plodin nebo vyvolat masová onemocnění zvířat či lidí. Přesto už byla pro práci se syntetickou dědičnou informací stanovena pravidla, která by měla rizika jejího zneužití eliminovat.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: fineartamerica.com

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sněhová pokrývka dosahovala v Sovětském svazu ještě v listopadu 1941 pouhých 20 centimetrů, mnohem větší problémy dělaly německým vojákům vydatné deště.

Válka

Létavka šíronohá (Rhacophorus reinwardtii) se vyskytuje v jižní části Malajského poloostrova, na Sumatře, Jávě a Borneu. Byla zaznamenána zejména v oblastech primárního a sekundárního deštného pralesa. Žije v korunách stromů a při rozmnožování vytváří hnízdo nad vodními nádržemi a potoky. Mimo toto období dospělí jedinci pravděpodobně tráví většinu svého života v hořejších částech lesních pater. Mezi prsty předních i zadních končetin má létavka blány, které jí pomáhají částečně plachtit. Při skoku ze stromu tak dokáže doletět na vzdálenost desíti až patnácti metrů. Samečci jsou velcí zhruba 4–5 cm, samičky asi 5,5–8 cm.

Příroda

Neobvykle chladné a vlhké počasí na počátku 20. století bylo nakonec horší, než všechny nové zbraně, včetně kulometů, tanků nebo bojových plynů.

Věda

Nádvoří univerzity v Córdobě stále dokládá někdejší vliv jezuitů na vzdělání, náboženství i kulturu.

Zajímavosti

V loňském roce získala Daisy ocenění Young Achiever for Arts, udělované výjimečným mladým lidem z hrabství Yorkshire.

Revue

Syrtis Major připomíná svým klínovitým tvarem černý kontinent vzhůru nohama.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907