Balóny od Googlu: Internet z nebes pro každého

03.02.2014 - Jan Miklín

Ambiciózní projekt společnosti Google počítá s vypuštěním množství stratosférických balónů, které budou tvořit nebeskou síť pro připojení k internetu i tam, kam běžný signál nesahá


Reklama

S nápadem přišli pracovníci firmy již v roce 2012, plánování a vývoj balónů trval pár let, než došlo k vypuštění prvních z nich – stalo se tak v novozélandském Christchurch. Právě toto místo skrývá určitou symboliku: město postižené v nedávné době několika zemětřeseními, která zanechala obyvatele nejen bez vody či elektřiny, ale také internetového připojení.

Internet rychle a všude

„Síla internetu je nejspíš tím, co v současné době mění naše životy nejvíce,“ vysvětluje vedoucí projektu Mike Cassidy. „Stratosférická síť balónů pomůže nejen lidem v oblastech, kam nesahají „dráty,“ ale může hrát důležitou roli i při přírodních katastrofách, jako jsou zemětřesení,“ vysvětluje. Pokrytí velké části zemského povrchu ale nebude žádná hračka.

Balóny budou létat ve výškách okolo 20 km nad zemí, tedy zhruba dvakrát výše, než se pohybují například dopravní letadla. V těchto výškách se už neprojevují vlivy počasí, namísto toho zde foukají poměrně stabilní a nepříliš silné větry. Toho firma využívá: k vytvoření dobrého pokrytí musí být balóny na určitých místech, a dostat je tam pomáhají právě větry. Balónům stačí jen klesnout nebo stoupnout do té správné vrstvy.

Dvanáct metrů vysoké balóny s průměrem patnáct metrů nesou fotovoltaické články s maximálním výkonem 100 wattů, baterie k nočnímu provozu a zejména antény ke komunikaci s dalšími balóny a hlavně pozemními stanicemi. Jeden balón pokryje území o průměru okolo čtyřiceti kilometrů, zájemci o „nebeský“ internet si musí pořídit speciální anténu: signál se šíří na frekvencích  2,4 a 5,8 GHz.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907