Bankrotující Detroit: Proč zkrachovalo kdysi prosperující město

22.07.2013 - Jan Miklín

Detroit, ocelové srdce USA, chlouba amerického automobilového průmyslu, město, kam za prací mířily tisíce lidí. To vše už neplatí, z vylidněné metropole se stalo město duchů s ohromujícími dluhy


Reklama

Když zde v roce 1903 Henry Ford založil továrnu na automobily, položil základ velkolepému rozkvětu města. Ten však nevydržel věčně: nejvíce obyvatel – 1,85 milionu – zde bylo napočítáno v roce 1950, od té doby se město postupně vylidňuje; dnes zde žije 700 tisíc lidí. Změnila se i demografie města: zatímco v roce 1950 tvořila černošská populace 16 %, dnes je to již 83 %. Automatizace průmyslu, vývoj technologií i nových, moderních odvětví způsobil, že v Detroitu ubylo několik stovek tisíc pracovních míst. V 70. letech minulého století výrazně vzrostla zločinnost – ulice města ovládají gangy a Detroitu se začalo přezdívat „hlavní město vražd“. Úbytek obyvatel způsobil vylidnění celých čtvrtí (odhaduje se, že ve městě je na sto tisíc opuštěných budov), nefunguje veřejné osvětlení a není divu, že Detroit je již čtyři roky po sobě nejnebezpečnějším městem USA.

Dluhy města, z velké části tvořené nezaplacenými příspěvky na důchod a zdravotní pojištění městských zaměstnanců, jsou odhadovány na necelých devatenáct miliard dolarů (v přepočtu asi 370 miliard korun). Zatímco mnozí obyvatelé vnímají bankrot jako možnost nového začátku a bodu obratu, jiní se obávají, že jim nic dobrého nepřinese a město je již nenávratně ztraceno. Jak to bude ve skutečnosti, ukáže až čas.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jeden z lepších nevěstinců na území okupované Francie. (foto: Wikimedia Commons, Bundesarchiv, Dietrich, CC-BY-SA 3.0)

Historie

Vasariho koridor spojuje Palazzo Vecchio (florentskou radnici) s palácem Pitti (vévodským sídlem) přes galerii Uffizi a horní část mostu Ponte Vecchio. (foto: Pixabay, Alexandra MerzCC0)

Zajímavosti
Revue

Babyboom invazivního plzáka španělského propuká zjara. Přemnožení hladovci hravě zničí celou úrodu. Spasou hlavně listy, ale zbytek porostu oslintají, pokálí a zválí. Počet dospělců kulminuje v létě. (foto: David Říha ©)

Příroda

Kupa galaxií SDSS J1004+4112, jak ji zachytil Hubbleův teleskop.

Vesmír

Rekonstrukce vzhledu dávného obrněného „červa“ Wufengella bengtsoni.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907