Bankrotující Detroit: Proč zkrachovalo kdysi prosperující město

22.07.2013 - Jan Miklín

Detroit, ocelové srdce USA, chlouba amerického automobilového průmyslu, město, kam za prací mířily tisíce lidí. To vše už neplatí, z vylidněné metropole se stalo město duchů s ohromujícími dluhy


Reklama

Když zde v roce 1903 Henry Ford založil továrnu na automobily, položil základ velkolepému rozkvětu města. Ten však nevydržel věčně: nejvíce obyvatel – 1,85 milionu – zde bylo napočítáno v roce 1950, od té doby se město postupně vylidňuje; dnes zde žije 700 tisíc lidí. Změnila se i demografie města: zatímco v roce 1950 tvořila černošská populace 16 %, dnes je to již 83 %. Automatizace průmyslu, vývoj technologií i nových, moderních odvětví způsobil, že v Detroitu ubylo několik stovek tisíc pracovních míst. V 70. letech minulého století výrazně vzrostla zločinnost – ulice města ovládají gangy a Detroitu se začalo přezdívat „hlavní město vražd“. Úbytek obyvatel způsobil vylidnění celých čtvrtí (odhaduje se, že ve městě je na sto tisíc opuštěných budov), nefunguje veřejné osvětlení a není divu, že Detroit je již čtyři roky po sobě nejnebezpečnějším městem USA.

Dluhy města, z velké části tvořené nezaplacenými příspěvky na důchod a zdravotní pojištění městských zaměstnanců, jsou odhadovány na necelých devatenáct miliard dolarů (v přepočtu asi 370 miliard korun). Zatímco mnozí obyvatelé vnímají bankrot jako možnost nového začátku a bodu obratu, jiní se obávají, že jim nic dobrého nepřinese a město je již nenávratně ztraceno. Jak to bude ve skutečnosti, ukáže až čas.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V čínských náboženstvích silně zakořenila potřeba uctívat zesnulé předky na fyzickém místě. Kremaci proto lidé volí neradi. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové objevená unikátní římská mozaika znázorňuje legendární souboj Achilla s Hektorem.

Věda
Reklama
Vesmír

Spojenečtí vojáci si prohlížejí tank Panther, který se převrátil do řeky u belgického města Houffalize.

Válka

Friedrich Küchenmeister ve jménu vědy využil v polovině 19. století odsouzence na smrt k úspěšnému pokusu, jímž doložil cyklus tasemnice dlouhočlenné.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907