Barevné filtry odhalují led na povrchu komety 67P/Churyumov-Gerasimenko

17.03.2015 - Martin Reichman


Reklama

Jakou barvu má vlastně kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko kolem které již půl roku krouží sonda Rosetta? Podle jejího albeda (míry odrazivosti) to nejdříve vypadalo, že je černá jako uhel, neboť její povrch v průměru odráží jen asi 4 procenta dopadajícího viditelného světla. Krátce po vysazení Philae na povrchu komety, pořídila Rosetta snímky svou kamerou OSIRIS a po použití různých filtrů se zdálo, že povrch komety je naopak hnědý. Žádné oficiální výstupy z ESA ale tento experiment nepotvrdily.

Ledové plotny na krku komety

Nyní má ESA opět k dispozici nové snímky z kamery OSIRIS. S použitím filtrů, vědci stanovili různou odrazivost v povrchu komety a nejpravděpodobnější barva komety se tak nyní jeví jako našedlá. Filtry ale odhalily, že na krku komety (v oblasti pojmenované Hapi) se nachází souvislý světlejší pás. Vzhledem k naměřené vyšší míře albeda v této oblasti, se vědci domnívají, že jde o pás vodního ledu.

Měření navíc podporují i četná pozorování Rosetty. Právě tato oblast komety 67P/Churyumov-Gerasimenko totiž patří k nejaktivnějším s četnými výtrysky plynu a prachu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    blogs.esa.int

  • Zdroj fotografií: ESA, Rosetta, OSIRISDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907