Barevné solární články: Budou elektřinu vyrábět okenní vitráže?

26.03.2015 - Martin Reichman

Před necelým rokem představili vědci z Michiganské státní univerzity průhledný a pružný deskový koncentrátor pro solární články. Nyní přicházejí s další zajímavou novinkou – tónovanými solárními články.


Reklama

Vědci věří, že barevné poloprůhledné panely by mohly najít uplatnění v oblasti architektury, designu a reklamy. Barevné panely jsou podle nich ideálním řešením pro okenní vitráže a reklamní billboardy, své uplatnění by ale mohly najít i na fasádách domů.

Rychlému uvedení na trh zatím brání poměrně malá účinnost, v laboratorních podmínkách barevné panely dosáhly účinnosti okolo 10% v běžném prostředí pak pouhá 2%. Jejich vývoj je ale teprve na začátku a vědci věří, že se jim efektivitu barevných panelů podaří několikanásobně navýšit.

Barevné panely jsou zatím k dispozici ve třech barevných odstínech – modré, červené a zelené. Barevnost článků ale není dána tónováním ale tloušťkou vrstvy amorfního křemíku na nich. Modré panely mají vrstvu tenkou jen 6 nanometrů, červené 31 nanometrů. Tato technologie mimo jiné zajišťuje jejich stálobarevnost, bez ohledu na úhel pohledu.

  • Zdroj textu:

    ns.umich.edu

  • Zdroj fotografií: University of Michigan

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907