Barevné solární články: Budou elektřinu vyrábět okenní vitráže?

26.03.2015 - Martin Reichman

Před necelým rokem představili vědci z Michiganské státní univerzity průhledný a pružný deskový koncentrátor pro solární články. Nyní přicházejí s další zajímavou novinkou – tónovanými solárními články.


Reklama

Vědci věří, že barevné poloprůhledné panely by mohly najít uplatnění v oblasti architektury, designu a reklamy. Barevné panely jsou podle nich ideálním řešením pro okenní vitráže a reklamní billboardy, své uplatnění by ale mohly najít i na fasádách domů.

Rychlému uvedení na trh zatím brání poměrně malá účinnost, v laboratorních podmínkách barevné panely dosáhly účinnosti okolo 10% v běžném prostředí pak pouhá 2%. Jejich vývoj je ale teprve na začátku a vědci věří, že se jim efektivitu barevných panelů podaří několikanásobně navýšit.

Barevné panely jsou zatím k dispozici ve třech barevných odstínech – modré, červené a zelené. Barevnost článků ale není dána tónováním ale tloušťkou vrstvy amorfního křemíku na nich. Modré panely mají vrstvu tenkou jen 6 nanometrů, červené 31 nanometrů. Tato technologie mimo jiné zajišťuje jejich stálobarevnost, bez ohledu na úhel pohledu.

  • Zdroj textu:

    ns.umich.edu

  • Zdroj fotografií: University of Michigan

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Koncil v Clermontu. Papež Urban II. zde využil první kruciátu k vlastnímu zviditelnění.

Historie

Král Jiří VI. na inspekci bitevní lodi Duke of York

Válka

Staré známé léky mohou překvapit

Věda

Krabí mlhovina v nepravých barvách. Tato mlhovina, která je zdrojem rentgenového a gama záření, je pozůstatkem po supernově

Vesmír

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907