Barevný svět Velkého Magellanova oblaku

22.10.2014 - Martin Reichman


Reklama

Scéna připomínající podmořský svět zobrazuje neuspořádanou část Velkého Magellanova oblaku, vzdáleného 170 tisíc světelných let od Země. Jedná se o trpasličí nepravidelnou galaxii nacházející se na hranici souhvězdí Tabulové hory a souhvězdí Mečouna. Magellanův oblak je velmi nápadným objektem – po Mléčné dráze jde o nejrozsáhlejší objekt na nebeské sféře viditelný pouhým okem. V přední části snímku je k vidění část vizuálně vděčné mlhoviny Tarantule.

Přestože je snímek pořízený Hubbleovým vesmírným teleskopem vybarvený do mnoha barevných odstínů, ve skutečnosti jde o barvy přidané dodatečně pomocí filtrů, které propouštějí jen světlo o určitých vlnových délkách.

 
  • Zdroj textu:

    esa.int

  • Zdroj fotografií: ESA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907