Barevný svět Velkého Magellanova oblaku

22.10.2014 - Martin Reichman


Reklama

Scéna připomínající podmořský svět zobrazuje neuspořádanou část Velkého Magellanova oblaku, vzdáleného 170 tisíc světelných let od Země. Jedná se o trpasličí nepravidelnou galaxii nacházející se na hranici souhvězdí Tabulové hory a souhvězdí Mečouna. Magellanův oblak je velmi nápadným objektem – po Mléčné dráze jde o nejrozsáhlejší objekt na nebeské sféře viditelný pouhým okem. V přední části snímku je k vidění část vizuálně vděčné mlhoviny Tarantule.

Přestože je snímek pořízený Hubbleovým vesmírným teleskopem vybarvený do mnoha barevných odstínů, ve skutečnosti jde o barvy přidané dodatečně pomocí filtrů, které propouštějí jen světlo o určitých vlnových délkách.

 
  • Zdroj textu:

    esa.int

  • Zdroj fotografií: ESA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907