Barvy podzimních stromů: Krásná smrt zelených listů

23.10.2020 - Marek Telička

Podzim je čas přípravy na zimu, čas silných poryvů větru a stále kratších dní. Zároveň má ale toto roční období půvab barvícího se listí, které žádný jiný roční čas nabídnout nemůže.

<p>Červené a oranžové podzimní zbarvení nasvědčuje tomu, že v listech je obsaženo větší množství antokyanů.</p>

Červené a oranžové podzimní zbarvení nasvědčuje tomu, že v listech je obsaženo větší množství antokyanů.


Reklama

Podzimní barvy jsou takovou náplastí na ostatní, výše zmíněné věci, které jsou obecně vnímány jako nepříjemné. Barvy podzimu jsou opěvovány v mnoha básních a zvěčněny na nesčetném množství obrazů a fotografií. Stejně jako samotný jev a jeho estetický rozměr je ovšem zajímavá také jeho podstata. Proč listy ztrácejí zelenou barvu a tónují se do žluté, červené a mnoha odstínů na pomezí pojmenovatelnosti?

Letní zbarvení listí je způsobeno zelenými barvivy chlorofyly (název pochází z řeckého slova chloros, tedy zelený). Ty jsou zároveň zcela zásadní pro fotosyntézu – proces, který mění oxid uhličitý a vodu za pomoci slunečního záření na kyslík a sacharidy

TIP: Stálý půvab korálů podzimu: Duběnky a hálky na růžích

Díky fotosyntéze, potažmo chlorofylům, získávají rostliny energii pro svůj růst. Na podzim, kdy klesá intenzita slunečního záření, dochází k postupnému rozkladu zelených chlorofylů. Zelená mizí a „uvolňuje prostor“ jiným barvivům, která jsou v listech rovněž přítomna – žlutým a oranžovým karotenoidům, jež jsou vůči rozkladu odolnější.

V některých dřevinách jsou přítomna i další barviva, která mají nejčastěji odstíny červené. Těm se říká antokyany. Žlutě se zbarvují především břízy, topoly nebo jinany. Do oranžové, červené nebo purpurové se převlékají listy javorů nebo dubů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Dnešní život se odehrává v sedě

Věda
Reklama

Kresba pratura ze 16. století. Poslední kus pratura uhynul v roce 1627.

Příroda

Loni probíhal na ISS experiment s cílem pochopit, jak se tělo přizpůsobuje mimozemskému prostředí. Hlavu a hruď astronautky Anne McClainové pokrývá několik senzorů sbírajících data o cirkadiánních rytmech.

Vesmír

Zaniklou obec dnes připomínají nově vysázené aleje i fotografie původních domů rozeseté v krajině. Na místo, kde kdysi stávala obec Fukov, upomíná také dřevěný kříž.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907