Barvy podzimních stromů: Krásná smrt zelených listů

23.10.2020 - Marek Telička

Podzim je čas přípravy na zimu, čas silných poryvů větru a stále kratších dní. Zároveň má ale toto roční období půvab barvícího se listí, které žádný jiný roční čas nabídnout nemůže.

<p>Červené a oranžové podzimní zbarvení nasvědčuje tomu, že v listech je obsaženo větší množství antokyanů.</p>

Červené a oranžové podzimní zbarvení nasvědčuje tomu, že v listech je obsaženo větší množství antokyanů.


Reklama

Podzimní barvy jsou takovou náplastí na ostatní, výše zmíněné věci, které jsou obecně vnímány jako nepříjemné. Barvy podzimu jsou opěvovány v mnoha básních a zvěčněny na nesčetném množství obrazů a fotografií. Stejně jako samotný jev a jeho estetický rozměr je ovšem zajímavá také jeho podstata. Proč listy ztrácejí zelenou barvu a tónují se do žluté, červené a mnoha odstínů na pomezí pojmenovatelnosti?

Letní zbarvení listí je způsobeno zelenými barvivy chlorofyly (název pochází z řeckého slova chloros, tedy zelený). Ty jsou zároveň zcela zásadní pro fotosyntézu – proces, který mění oxid uhličitý a vodu za pomoci slunečního záření na kyslík a sacharidy

TIP: Stálý půvab korálů podzimu: Duběnky a hálky na růžích

Díky fotosyntéze, potažmo chlorofylům, získávají rostliny energii pro svůj růst. Na podzim, kdy klesá intenzita slunečního záření, dochází k postupnému rozkladu zelených chlorofylů. Zelená mizí a „uvolňuje prostor“ jiným barvivům, která jsou v listech rovněž přítomna – žlutým a oranžovým karotenoidům, jež jsou vůči rozkladu odolnější.

V některých dřevinách jsou přítomna i další barviva, která mají nejčastěji odstíny červené. Těm se říká antokyany. Žlutě se zbarvují především břízy, topoly nebo jinany. Do oranžové, červené nebo purpurové se převlékají listy javorů nebo dubů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Astronauti Tim Kopra a Tim Peake během odběru krve ve vesmíru.

Vesmír

Velké množství ozonu v přízemní vrstvě vzduchu značně snižuje úrodu rýže a dalších plodin.

Věda

Žraloky Perezovy jsme potkávali při každém ponoru. Potápění s těmito poměrně mohutnými parybami může být pro někoho adrenalinovým zážitkem. Je třeba však zachovat klid a přítomnost nádherných a elegantních tvorů si užít.

Příroda

Rituál otvírání úst – rakev s mumií symbolicky třímá sám Anup (Anúbis), dcera a manželka mrtvého faraona hořekují, zatímco kněží vykonávají obřady.

Historie

Šedá je nejtypičtější barvou orlovských klusáků. Na sněhu sice vypadají krásně, ale mají rádi spíše teplejší podnebí.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907