Zaplavat si ve stanici metra, projít se tam svěže zeleným parkem nebo poobědvat ve stylové restauraci? Možná za pár let v Paříži. Tamní politici a architekti přemýšlejí, co udělat s nepoužívanými stanicemi pařížského metra
V systému pařížského metra najdeme celkem jedenáct stanic, které nejsou v provozu. Některé byly uzavřeny během druhé světové války v rámci šetření, jiné nebyly nikdy otevřeny. Některými dnes vlaky projíždí, jiné – třeba Porte Molitor – slouží jako depo podzemních vlaků. S iniciativou na přeměnu těchto „duchů“ přišla jedna z kandidátek na primátorské křeslo francouzské metropole, Nathalie Kosciusko-Morizet.
Spolu s architektem Manalem Rachdim a urbanistou Nicolasem Laisné představili několik nápadů, co by na místě těchto stanic mohlo vzniknout. Mezi návrhy nechybí bar, restaurace, galerie moderního umění nebo bazén. Všechny respektují typické prostory metra a vzniká tak neobvyklá kombinace dvou na první pohled nesourodých prvků.
„Zaplavat si v metru vypadá jako bláznivý nápad, ale brzy se to může stát realitou,“ říká architekt. Jeho nadšení však tolik nesdílí Jean-Michel Leblan, mluvčí pařížského dopravního podniku. „Stanice – byť nejsou používané – jsou stále oficiálně součástí dopravního systému pařížského metra a vztahují se na ně přísné bezpečnostní normy a omezení,“ vysvětluje. Jejich přestavba a uvedení do provozu – ať už by byl účel využití jakýkoli – by podle něj bylo také velmi finančně náročné. Nápad však nestojí nic a v kampani může političce přinést kladné body. A třeba se Pařížané parku pod zemí za několik let dočkají.
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)