Bazén, restaurace či galerie: Co s opuštěnými stanicemi metra?

14.02.2014 - Jan Miklín

Zaplavat si ve stanici metra, projít se tam svěže zeleným parkem nebo poobědvat ve stylové restauraci? Možná za pár let v Paříži. Tamní politici a architekti přemýšlejí, co udělat s nepoužívanými stanicemi pařížského metra


Reklama

V systému pařížského metra najdeme celkem jedenáct stanic, které nejsou v provozu. Některé byly uzavřeny během druhé světové války v rámci šetření, jiné nebyly nikdy otevřeny. Některými dnes vlaky projíždí, jiné – třeba Porte Molitor – slouží jako depo podzemních vlaků. S iniciativou na přeměnu těchto „duchů“ přišla jedna z kandidátek na primátorské křeslo francouzské metropole, Nathalie Kosciusko-Morizet.

Galerie, bary i park

Spolu s architektem Manalem Rachdim a urbanistou Nicolasem Laisné představili několik nápadů, co by na místě těchto stanic mohlo vzniknout. Mezi návrhy nechybí bar, restaurace, galerie moderního umění nebo bazén. Všechny respektují typické prostory metra a vzniká tak neobvyklá kombinace dvou na první pohled nesourodých prvků.

„Zaplavat si v metru vypadá jako bláznivý nápad, ale brzy se to může stát realitou,“ říká architekt. Jeho nadšení však tolik nesdílí Jean-Michel Leblan, mluvčí pařížského dopravního podniku. „Stanice – byť nejsou používané – jsou stále oficiálně součástí dopravního systému pařížského metra a vztahují se na ně přísné bezpečnostní normy a omezení,“ vysvětluje. Jejich přestavba a uvedení do provozu – ať už by byl účel využití jakýkoli – by podle něj bylo také velmi finančně náročné. Nápad však nestojí nic a v kampani může političce přinést kladné body. A třeba se Pařížané parku pod zemí za několik let dočkají.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia, Manal Rachdi oxo/Nicolas Laisne architecteDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907