Reklama


Bažina v barvách duhy: Cestovatel vyfotil vzácný přírodní úkaz

04.12.2018 - Martin Reichman


Reklama

Během procházky nedotčenou krajinou státního parku First Landing State Park ve Virginii se Brentu Rossenovi nabídl nevšední pohled. Bažinatou krajinu pokrývala nádherná barevná duha. Podle odborníků vzniká tento poměrně vzácný úkaz rozkladem vegetace a uvolňováním obsažených přírodních olejů. Hlavní složku tvoří kyselina gallová, známá také jako kyselina taninová či duběnková. Tato organická látka, která se nachází v duběnkách, ořeších, dubové kůře, čajových lístcích a v dalších rostlinách, vytváří na povrchu bažiny velmi jemný film, ve kterém se láme sluneční světlo a vzniká tak tato překrásná podívaná.

Specifické vlastnosti kyseliny gallové, která má antimikrobiální účinky a působí jako přírodní antioxidant, našly své uplatnění například i v konzervaci železných předmětů. V raných počátcích fotografie se také používala jako vývojka a tvoří hlavní složkou tzv. duběnkového inkoustu.

TIP: Ohnivá duha: Vzácný halový jev nad Jižní Karolínou

Podle správce parku se pohled na duhu nad bažinou nenaskytne každému. Rozklad látek je velmi pomalý a dostatečná koncentrace vzniká dlouhou dobu. Nikdy navíc nevydrží dlouho – i sebemenší vánek totiž dokáže tenký film rozvířit a duha rychle mizí.

  • Zdroj textu:

    BBC

  • Zdroj fotografií: Instagram, Facebook

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Potřeba spánku je individuální záležitost. Přesto platí, že dospělý zdravý člověk by měl spát přibližně 8 hodin denně. Někdo potřebuje o hodinu více, jinému stačí o dvě hodiny méně.

Věda
Věda
Historie
Vesmír

Na tomto záběru je krásně vidět nejen zbarvení, podle nějž dostal tuleň leopardí druhové jméno, ale rovněž jeho úctyhodné zuby.

Příroda
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907