Bažina v barvách duhy: Cestovatel vyfotil vzácný přírodní úkaz

04.12.2018 - Martin Reichman


Reklama

Během procházky nedotčenou krajinou státního parku First Landing State Park ve Virginii se Brentu Rossenovi nabídl nevšední pohled. Bažinatou krajinu pokrývala nádherná barevná duha. Podle odborníků vzniká tento poměrně vzácný úkaz rozkladem vegetace a uvolňováním obsažených přírodních olejů. Hlavní složku tvoří kyselina gallová, známá také jako kyselina taninová či duběnková. Tato organická látka, která se nachází v duběnkách, ořeších, dubové kůře, čajových lístcích a v dalších rostlinách, vytváří na povrchu bažiny velmi jemný film, ve kterém se láme sluneční světlo a vzniká tak tato překrásná podívaná.

Specifické vlastnosti kyseliny gallové, která má antimikrobiální účinky a působí jako přírodní antioxidant, našly své uplatnění například i v konzervaci železných předmětů. V raných počátcích fotografie se také používala jako vývojka a tvoří hlavní složkou tzv. duběnkového inkoustu.

TIP: Ohnivá duha: Vzácný halový jev nad Jižní Karolínou

Podle správce parku se pohled na duhu nad bažinou nenaskytne každému. Rozklad látek je velmi pomalý a dostatečná koncentrace vzniká dlouhou dobu. Nikdy navíc nevydrží dlouho – i sebemenší vánek totiž dokáže tenký film rozvířit a duha rychle mizí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    BBC

  • Zdroj fotografií: Instagram, Facebook

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kdysi se tu normálně žilo a lidé si dávali snídaně v bufetu. Děti, které se zde narodily a vyrostly, se však většinou nedožily ani padesátky.

Zajímavosti
Vesmír

Dvouhohý robot Cassie zvládl uběhnout pětikilometrovou trať za 53 minut a 3 sekundy. Špičkoví lidští sportovci zvládají stejnou vzdálenost za méně než 13 minut.

Věda

Magdaléna Francouzská, známá také jako Magdaléna z Valois, se snoubencem Ladislavem Pohrobkem.

Historie

Terej bílý obývá převážně pobřežní vody severního Atlantiku a Tichého oceánu. Pro nás je jedním z nejlepších míst, kde jej můžeme pozorovat, malý německý ostrov Helgoland v Severním moři.

Příroda

Enver Paša (uprostřed) hrubě přecenil možnosti turecké armády

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907