Bažina v barvách duhy: Cestovatel vyfotil vzácný přírodní úkaz

04.12.2018 - Martin Reichman


Reklama

Během procházky nedotčenou krajinou státního parku First Landing State Park ve Virginii se Brentu Rossenovi nabídl nevšední pohled. Bažinatou krajinu pokrývala nádherná barevná duha. Podle odborníků vzniká tento poměrně vzácný úkaz rozkladem vegetace a uvolňováním obsažených přírodních olejů. Hlavní složku tvoří kyselina gallová, známá také jako kyselina taninová či duběnková. Tato organická látka, která se nachází v duběnkách, ořeších, dubové kůře, čajových lístcích a v dalších rostlinách, vytváří na povrchu bažiny velmi jemný film, ve kterém se láme sluneční světlo a vzniká tak tato překrásná podívaná.

Specifické vlastnosti kyseliny gallové, která má antimikrobiální účinky a působí jako přírodní antioxidant, našly své uplatnění například i v konzervaci železných předmětů. V raných počátcích fotografie se také používala jako vývojka a tvoří hlavní složkou tzv. duběnkového inkoustu.

TIP: Ohnivá duha: Vzácný halový jev nad Jižní Karolínou

Podle správce parku se pohled na duhu nad bažinou nenaskytne každému. Rozklad látek je velmi pomalý a dostatečná koncentrace vzniká dlouhou dobu. Nikdy navíc nevydrží dlouho – i sebemenší vánek totiž dokáže tenký film rozvířit a duha rychle mizí.

  • Zdroj textu:

    BBC

  • Zdroj fotografií: Instagram, Facebook

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ministr Herbert odmítl Maryinu nabídku pomoci zraněným mimo jiné kvůli její tmavé pleti.

Zajímavosti

Ve Švédsku postavili nejmenší pobočku McDonald’s. Slouží jako nápaditý včelí úl.

Revue

Jeden z největších druhů australských mravenců, buldočí mravenec druhu Myrmecia pyriformis s ulovenou včelou. Mravenci svou kořist nejprve sevřou svými mohutnými kusadly a po té jí uštědří smrtící žihadlo.

Příroda

Exokomety u hvězdy Beta Pictoris

Vesmír

Ve starověkém Římě mělo otroctví nejprve patriarchální povahu. Spolu s rozvojem státu však došlo i ke změně chápání postavení otroka z neplnoprávného člověka na živou věc. 

Historie

HyQReal utáhne třítunové letadlo

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907