Bazooka M1A1

03.09.2014

Americká protitanková zbraň, která způsobila revoluci v boji pěšáka proti tankům

<p>Bazooka M1</p>

Bazooka M1


Reklama

Již před válkou vyvinula americká armáda kumulativní nálož-protitankový granát, schopný probít pancíř až o tloušťce 100 mm. Problémem však bylo přesné vystřelení této nálože na cíl ve větší vzdálenosti. Řešení nalezl plukovník Leslie A. Skinner, který navrhl umístit granát do roury s raketovým zapalovačem. Byla to převratná myšlenka a po sérii zkoušek se ukázalo, že zbraň je velmi účinná. Při předvádění skupině armádních důstojníků zcela ustoupily do pozadí ostatní typy zbraní a bylo rozhodnuto dopracovat zbraň k bojovému použití. Nová zbraň byla rychle připravena do výroby a v květnu 1942 jich General Electric vyrobil prvních 5 000 kusů.

V roce 1942 tak byla představena nová zbraň oficiálně pojmenovaná Rocket Launcher M1, ale vojáci jí podle podomácku vyrobeného hudebního nástroje známého komika Boba Burnse dali název bazooka. V praxi se mohla použít ke střelbě na jednotlivé cíle až do vzdálenosti 274 m. Obvykle však bojové vzdálenosti nepřesahovaly 90 m. Brzy po vstupu Bazooky M1 do služby u armády ji nahradila modernější verze M1A1. Tento typ se skládal z trubky dlouhé 1,65 m, dvou dřevěných rukojetí a ramenní opěrky. Trubka otevřená na obou koncích měla ráži 60 mm a celá zbraň vážila 5,8 kg. Poprvé mohl jediný pěšák zničit těžké pancéřové cíle na větší vzdálenost. Proud spalin unikající z raketového projektilu vycházel z otvoru otevřené trubice, nevznikal žádný zpětný ráz a konstrukce tenkostěnné trubice umožňovala kontrolu jednotlivých výstřelů. Raketa byla odpalována elektricky pomocí malé baterie.

Technicko-taktická data
Ráže 60 mm
Úsťová rychlost105 m/s
Délka1 650 mm
Hmotnost5,8 kg
Maximální účinný dostřelaž 90 m
Tloušťka probíjeného pancířecca 100 mm/90°

Byla to populární zbraň, která svojí kumulativní bojovou hlavicí dokázala ničit téměř všechny tanky nepřítele. Zpravidla ji obsluhovali dva muži, z nichž jeden mířil a druhý nabíjel rakety a zapojoval elektrické obvody jejich zápalek. Bazooka se brzy uplatnila při plnění řady úkolů na bojišti. Kromě ničení nepřátelských tanků dokázala účinně ničit betonové pevnůstky různých typů nebo vytvářet trhliny v zátarasech z ostnatého drátu. Prvního nasazení se bazooky dočkaly po vylodění Spojenců v severní Africe v listopadu 1942. Generál Eisenhower byl zděšen, když zjistil, že vojáci sice dostali tyto nové a nadějné zbraně, ale neprošli žádným školením, které by je naučilo s nimi zacházet.

Němcům tak padla do rukou zcela nová zbraň, aniž by přitom utrpěli nějaké ztráty. Eisenhower se po skončení tuniského tažení snažil najít alespoň jednoho vojáka, který by potvrdil, že se mu pomocí bazooky podařilo zneškodnit nepřátelský tank. Nenašel však žádného. Při vylodění na Sicílii už se americkým střelcům z bazook vedlo lépe – zničili čtyři střední tanky a dokonce jednoho Tigera. Došlo k tomu také díky zavedení vylepšených raket M6A1. Na konci roku byl zaveden nový typ Bazooky M9 vybavený kolimátorem. Tato bazooka mohla být rozložena na dvě části, a byla tak snáze přenositelná a použitelná i výsadkáři. Používala také vylepšené rakety M6A3. Od roku 1944 tento typ zcela nahradil starší M1A1. Velkou nevýhodou bazooky bylo, že zanechávala kouřovou stopu. Ta střelce ihned prozradila a nutila jej ihned po výstřelu změnit pozici. Navíc se při střelbě musel voják částečně odkrýt, aby získal volné palebné pole. Kvůli tomu byla úmrtnost v týmech bazook extrémně vysoká, přiřazení k této zbrani bylo obecně označováno jako sebevražedná „práce na Medal of Honor“ Přesto bazooky způsobily doslova revoluci v boji proti tankům. Američané je později dále vylepšovali, typ Bazooka M20 o ráži 88,9 mm schopný probít pancíř o tloušťce 240 mm byl nasazen v korejské válce.

  • Zdroj textu:

    II. světová, duben 2012

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kvůli nádoru nemohou tasmánští čerti žrát, a brzy tak hynou hlady. Vědci ale nedávno zjistili, že u některých ďáblů již tělo na rakovinu reaguje tvorbou protilátek.

Zajímavosti
Věda

Podle dat sondy InSight se Mars se třese více než Měsíc a o něco méně než Země.

Vesmír

Takarkori, jihozápadní Libye

Věda

Řada vojáků odmítla bojovat za císaře pána a místo nejisté budoucnosti na frontě raději dezertovala.

Historie

Hnízda hýlů mexických (Haemorhous mexicanus) přivedla zoology k závěru, že nikotin je v dlouhodobém horizontu škodlivý i ptákům

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907