Belgické Antverpy: Nová Mekka módy

01.05.2015 - redakce 100+1

New York, Londýn, Paříž, Milán a belgické Antverpy spojuje jedno: móda. Ačkoliv poslední zmíněné město zůstává tak trochu ve stínu svých slavnějších kolegů, právě tady kdysi začínala spousta světových návrhářů


Reklama

Móda se Antverpám zaryla pod kůži. Výstřelky a novinky tu žijí v symbióze se starým duchem města. Snad nejznámější jméno dnešní belgické módy zní Walter van Beirendonck. Kvůli originálním a mnohdy šokujícím kouskům se tomuto návrháři přezdívá „rebel“ nebo „spratek evropské módy“. Jedno je jisté – svými přehlídkami posouvá hranice možného vždy o kousek dál.

Antverpská šestka

„Vím, že mě v módním světě považují za kontroverzního návrháře, ale všechno, co dělám, dělám přirozeně. Vlastně se ani necítím jako rebel,“ vysvětluje slavný tvůrce. Právě on a jeho pět současníků se zasloužilo o to, že se Antverpy jednou provždy zapsaly do mapy módních metropolí. V roce 1986 naložili mladí absolventi návrhářství Královské akademie své modely do dodávky a vydali se do Londýna dobýt svět – což se jim později skutečně podařilo. Jelikož nikdo nedokázal správně vyslovit jejich složitá jména, začalo se jim říkat „antverpská šestka“.

Škola v muzeu

Společně s belgickými průkopníky stoupla v ceně i antverpská škola, která dnes vychovává další návrháře, mimo jiné pod dohledem samotného Waltera: „Síla módy a způsob, jakým dokáže komunikovat, je to hlavní, co se snažím do školy přinést. Chci, aby studenti věřili v obrovskou sílu módy.“

Nová generace návrhářů vyrůstá v Antverpách v budově, kde zároveň sídlí i ModeMuseum neboli MoMu. V jeho sálech se každý rok konají dvě velké výstavy, které navštíví na šedesát tisíc lidí. Kromě místních zde vystavují tvůrci z celého světa. Levné konvenční oblékání sice zasáhlo belgickou metropoli stejně jako zbytek planety, osobití návrháři se však hravého a originálního ducha zdejší tvorby snaží udržet při životě.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Leif Eriksson objevuje Ameriku, obraz od norského malíře Hanse Dahla (1849–1937).

Zajímavosti

Arové hyacintoví vyhledávají na zemi velké palmové ořechy, které se jim tady louskají lépe než ve větvích stromů

Příroda
Věda

Kometa Čurjumov-Gerasimenko na snímku meziplanetární sondy Rosetta

Vesmír

Německá infiltrační taktika použitá během protiútoku slavila úspěch, na snímku vilémovské kulometné družstvo

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907