Belgické Antverpy: Nová Mekka módy

01.05.2015 - redakce 100+1

New York, Londýn, Paříž, Milán a belgické Antverpy spojuje jedno: móda. Ačkoliv poslední zmíněné město zůstává tak trochu ve stínu svých slavnějších kolegů, právě tady kdysi začínala spousta světových návrhářů


Reklama

Móda se Antverpám zaryla pod kůži. Výstřelky a novinky tu žijí v symbióze se starým duchem města. Snad nejznámější jméno dnešní belgické módy zní Walter van Beirendonck. Kvůli originálním a mnohdy šokujícím kouskům se tomuto návrháři přezdívá „rebel“ nebo „spratek evropské módy“. Jedno je jisté – svými přehlídkami posouvá hranice možného vždy o kousek dál.

Antverpská šestka

„Vím, že mě v módním světě považují za kontroverzního návrháře, ale všechno, co dělám, dělám přirozeně. Vlastně se ani necítím jako rebel,“ vysvětluje slavný tvůrce. Právě on a jeho pět současníků se zasloužilo o to, že se Antverpy jednou provždy zapsaly do mapy módních metropolí. V roce 1986 naložili mladí absolventi návrhářství Královské akademie své modely do dodávky a vydali se do Londýna dobýt svět – což se jim později skutečně podařilo. Jelikož nikdo nedokázal správně vyslovit jejich složitá jména, začalo se jim říkat „antverpská šestka“.

Škola v muzeu

Společně s belgickými průkopníky stoupla v ceně i antverpská škola, která dnes vychovává další návrháře, mimo jiné pod dohledem samotného Waltera: „Síla módy a způsob, jakým dokáže komunikovat, je to hlavní, co se snažím do školy přinést. Chci, aby studenti věřili v obrovskou sílu módy.“

Nová generace návrhářů vyrůstá v Antverpách v budově, kde zároveň sídlí i ModeMuseum neboli MoMu. V jeho sálech se každý rok konají dvě velké výstavy, které navštíví na šedesát tisíc lidí. Kromě místních zde vystavují tvůrci z celého světa. Levné konvenční oblékání sice zasáhlo belgickou metropoli stejně jako zbytek planety, osobití návrháři se však hravého a originálního ducha zdejší tvorby snaží udržet při životě.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907