Betelgeuze: Jednoho z největších hvězdných obrů najdete v naší blízkosti

15.09.2014 - František Martinek

Jedním z největších blízkých obrů je hvězda Betelgeuse v souhvězdí Oriona. Svou velikostí se může měřit i s takovým velikánem, jako je Canis Majoris


Reklama

Betelgeuze přibližně tisíckrát přesahuje průměr Slunce a je stotisíckrát svítivější (na místě Slunce by svým povrchem sahala až k dráze planety Jupiter). Hvězdy tohoto typu zjevně směřují ve vývoji k velkolepé explozi jako supernova – Betelgeuse je již nafouklá do podoby rudého veleobra a postupně se zbavuje významné části vnějších vrstev atmosféry.

Evropská Herschelova kosmická observatoř uskutečnila nová pozorování hvězdy v oboru infračerveného záření. Ta ukazují, jak tzv. hvězdný vítr naráží do okolního mezihvězdného prostředí a vytváří při pohybu veleobra rychlostí zhruba 30 km/s rázovou vlnu o průměru přesahujícím čtyři světelné roky.

Hvězda je od Země vzdálena 640 světelných let, její hmotnost se odhaduje až na 20 Sluncí a stáří na méně než deset milionů let (což je jen nepatrný zlomek věku Slunce). Svůj životní cyklus uzavře během několika milionů roků: ve svém nitru spotřebuje veškeré palivo a během nepatrného okamžiku exploduje jako supernova typu dvě. Astronomům tak dává příležitost detailně studovat vývoj hmotné hvězdy během stárnutí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 3/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přistání na letišti Courchevel je možné pouze se speciální licencí – jde o páté nejnebezpečnější letiště světa.

Zajímavosti

Současné kombajny váží desítky tun a velice zatěžují půdu na polích, což ohrožuje jejich úrodu.

Věda
Reklama

Konstelace satelitů Swarm

Vesmír

Eisenhower považoval za nejlepšího německého velitele Gerda von Rundstedta (zcela vlevo).

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907