Bez převodovky i klasického motoru: Auto budoucnosti?

28.11.2013 - Jan Miklín

Americký inženýr Junmin Wang a jeho tým testují zvláštní auto. Pohání jej čtyři elektromotory umístěné v každém kole, vyznačuje se mimořádnou hbitostí a těžkou ovladatelností. S inteligentním řídícím počítačem by ale mohlo jít o ideální auto do města


Reklama

Právě zvláštní způsob pohonu, kdy každým kolem otáčí v něm zabudovaný elektromotor na baterii, je zodpovědný za těžkosti s ovládáním. „Řídit tohle auto je něco úplně jiného, než sedět za volantem jakéhokoli stroje,“ popisuje vynálezce systému, profesor Junmin Wang z Ohio State University. „A bez asistence počítače samozřejmě mnohem nebezpečnější,“ dodává.

S pomocí počítače

Jelikož je ale auto díky svému nezvyklému pohonu zároveň mimořádně mrštné, mohl by mít tento systém budoucnost. Stačí k tomu jediné – dostatečně schopný počítač, analyzující podněty přicházející z plynového a brzdového pedálu, stejně jako odezvu jednotlivých kol, a synchronizující ovládání vozu.

„Počítač vyhodnocuje, jak velký točící moment každé kolo potřebuje,“ vysvětluje inženýr. „Přesněji řečeno, zatímco jedno kolo může brzdit, jiné se točí na plný výkon,“ upřesňuje. Pokusný model váží 800 kilogramů, je tedy relativně lehký. Výzkumníci totiž z běžného auta vymontovali motor, převodovku a diferenciál, a naopak přidali čtyři 7,5 kW elektromotory a lithium-iontové baterie. Během pokusných jízd dokázalo auto fungovat na jedno nabití okolo osmi hodin.

„Bude potřeba ještě tak pět až deset let dalších výzkumů a testování, než se tato technologie bude používat komerčně,“ říká Wang, ale o úspěchu nepochybuje. „Uvidíte, že naše mrštné elektroauto bude v městském provozu konkurenceschopné.“

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NSF.gov/Junmin Wang, Ohio State University

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Dron Zephyr S při letních testech

Věda

Azincourt: Nedisciplinovaní rytíři

Psal se rok 1415 a schylovalo se k jedné z nejdůležitějších bitev stoleté války, ke které mělo dojít u severofrancouzského Azincourtu. Anglické vojsko se tehdy vylodilo na pobřeží a čekalo na rozhodný boj. Odhadem 6 000 až 9 000 vojáků zápolilo s vyčerpáním, zato Francouzi šli do boje se vší vervou. Byla to obrovská armáda, která prý mohla čítat až 36 000 mužů. K vidění zde byla krásná brnění. Silní koně. Jedno jim ale chybělo. Disciplína.

Když boj začal, dostávali se francouzští jezdci jen těžko k nepříteli. Urozencům navíc šlo spíše o ukázku osobní statečnosti a kopyta těžkých koní se navíc nořila hluboko do bláta, které vytvořily deště z předcházející noci. Angličané měli nádavkem jednu obrovskou výhodu, a totiž dlouhé luky, i když jejich role asi nebyla tak dominantní, jak se kdysi tvrdilo. Rozhodně však dokázaly vystřelit stovky vraždících nástrojů za minutu a francouzská převaha se proto rychle zmenšovala. Země galského kohouta nakonec utržila drtivou porážku a přišla o výkvět svého rytířstva. Zatímco na anglické straně prý padlo 15 rytířů, Francouzi jich ztratili kolem 5 000. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Dostane-li se planetka do Kirkwoodovy mezery, vytlačí ji odtud působení gravitační síly Jupitera.

Vesmír
Revue

Puklinový kaňon nazvaný Subway (podzemka) patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907