Bigelow Aerospace: Kdy postavíme nafukovací hotel na oběžné dráze?

30.05.2014 - Tomáš Přibyl

Dostat na orbit Země velkou obyvatelnou stanici je problém. Co kdyby se ale stanice dopravila „nahoru“ vcelku a tam se jenom nafoukla? Společnost Bigelow Aerospace na tom pracuje


Reklama

Hlavním přínosem v oblasti nafukovacích kosmických družic je získání většího prostoru při vynesení stejné hmotnosti na oběžnou dráhu. Druhý důležitým kladem je, že nafukovací konstrukce jsou bezpečnější než klasické pevné moduly. Pevný modul se totiž po střetu s rychle letící částicí bortí – i malé zrnko prachu má při rychlosti několika kilometrů za sekundu energetický potenciál dělového projektilu – a nenávratně se poškozuje. Nehledě na to, že kinetická energie nárazu může způsobit například odlomení modulu od ostatních částí stanice, a tím vážně ohrozit životy kosmonautů. Oproti tomu nafukovací modul by v takovém případě zaznamenal pouze „čistý průstřel“ a následně by šel opravit stejně jednoduše jako třeba píchlé kolo.

Oprava nutná

Z toho ale vyplývá zásadní omezení: pokud porušený plášť družice rychle neopravíme, tak záhy pozbude svého tvaru a „splaskne“. Nafukovací moduly se tedy hodí spíše na paluby obydlených kosmických stanic, kde může posádka zajistit jejich rychlý servis. Další nevýhodou pak je, že kvůli tenčímu plášti poskytují daleko menší ochranu před radiací než pevné stěny modulů.

Velkou neznámou pak zůstává životnost nafukovacích družic, protože třeba plášť stanice Mir byl dlouhým pobytem na oběžné dráze značně poškozen neustálými dopady mikrometeoritů a částeček kosmického smetí. Ty jej sice nedokázaly prorazit – a pravděpodobně ani neprorazí nafukovací plášť modulu – ale působí na něj dlouhodobě jako kyselina: zatímco „čistý průstřel“ se dá snadno nalézt a opravit, „rozežraný“ plášť těžko. Na druhou stranu, když se s něčím podobným bude počítat, stane se z nevýhody rázem výhoda: jádro modulu zůstane, vymění se jen jeho „kabát“, a životnost tak dramaticky naroste.

Bigelow míří i na Měsíc

Jedním z hlavních tahounů v této oblasti je společnost Bigelow Aerospace. Ta počítá počítá v případě dostatečné poptávky s vybudováním stanice Bigelow Commercial Space Station, která by se měla skládat ze čtyř modulů – z toho tří nafukovacích.

V dlouhodobém horizontu slibuje firma vývoj modulu BA-2100 o hmotnosti 70–90 t a o vnitřním objemu 2 100 m3. Robert Bigelow pak v dubnu 2010 prohlásil, že do dvaceti let chce mít trvale obydlenou nafukovací základnu i na Měsíci. Trh s lety na nízkou oběžnou dráhu by podle něj mohl mít kapacitu 20 až 30 platících pasažérů za rok. Sám každopádně zůstává nohama na Zemi a dává úspěchu svého podnikání šanci zhruba šedesát procent.

Dobře ví, kde je jeho slabina: v ceně dopravy kosmonautů na oběžnou dráhu. Bigelow je schopen vytvořit jednoduchou, spolehlivou a cenově dostupnou stanici, ale nemá na ni jak dostat obsluhu. Pokusil se motivovat americký kosmický průmysl vypsáním odměny America’s Space Prize v hodnotě 50 milionů dolarů (a dalších několika set v navazujících kontraktech), ale měl natolik přísné požadavky, že se do jeho soutěže nikdo nepřihlásil.

Budoucnost ukáže

Bigelow se přesto svého snu nevzdal, přestože musel v roce 2012 propustit většinu zaměstnanců. Momentálně totiž není schopen svůj produkt prodávat. Přesto věří, že se jednoho dne karta obrátí a on své nafukovací kosmické paláce skutečně postaví. V tuto chvíli pracuje na modulu BA 330, který by teoreticky měl letět k ISS v roce 2016. Jedním z možných nosičů je Falcon 9 společnosti SpaceX, který si už Bigelow rezervoval.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 12/2012

  • Zdroj fotografií: Bigelow Aerospace

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907