Bigelow Aerospace: Kdy postavíme nafukovací hotel na oběžné dráze?

30.05.2014 - Tomáš Přibyl

Dostat na orbit Země velkou obyvatelnou stanici je problém. Co kdyby se ale stanice dopravila „nahoru“ vcelku a tam se jenom nafoukla? Společnost Bigelow Aerospace na tom pracuje


Reklama

Hlavním přínosem v oblasti nafukovacích kosmických družic je získání většího prostoru při vynesení stejné hmotnosti na oběžnou dráhu. Druhý důležitým kladem je, že nafukovací konstrukce jsou bezpečnější než klasické pevné moduly. Pevný modul se totiž po střetu s rychle letící částicí bortí – i malé zrnko prachu má při rychlosti několika kilometrů za sekundu energetický potenciál dělového projektilu – a nenávratně se poškozuje. Nehledě na to, že kinetická energie nárazu může způsobit například odlomení modulu od ostatních částí stanice, a tím vážně ohrozit životy kosmonautů. Oproti tomu nafukovací modul by v takovém případě zaznamenal pouze „čistý průstřel“ a následně by šel opravit stejně jednoduše jako třeba píchlé kolo.

Oprava nutná

Z toho ale vyplývá zásadní omezení: pokud porušený plášť družice rychle neopravíme, tak záhy pozbude svého tvaru a „splaskne“. Nafukovací moduly se tedy hodí spíše na paluby obydlených kosmických stanic, kde může posádka zajistit jejich rychlý servis. Další nevýhodou pak je, že kvůli tenčímu plášti poskytují daleko menší ochranu před radiací než pevné stěny modulů.

Velkou neznámou pak zůstává životnost nafukovacích družic, protože třeba plášť stanice Mir byl dlouhým pobytem na oběžné dráze značně poškozen neustálými dopady mikrometeoritů a částeček kosmického smetí. Ty jej sice nedokázaly prorazit – a pravděpodobně ani neprorazí nafukovací plášť modulu – ale působí na něj dlouhodobě jako kyselina: zatímco „čistý průstřel“ se dá snadno nalézt a opravit, „rozežraný“ plášť těžko. Na druhou stranu, když se s něčím podobným bude počítat, stane se z nevýhody rázem výhoda: jádro modulu zůstane, vymění se jen jeho „kabát“, a životnost tak dramaticky naroste.

Bigelow míří i na Měsíc

Jedním z hlavních tahounů v této oblasti je společnost Bigelow Aerospace. Ta počítá počítá v případě dostatečné poptávky s vybudováním stanice Bigelow Commercial Space Station, která by se měla skládat ze čtyř modulů – z toho tří nafukovacích.

V dlouhodobém horizontu slibuje firma vývoj modulu BA-2100 o hmotnosti 70–90 t a o vnitřním objemu 2 100 m3. Robert Bigelow pak v dubnu 2010 prohlásil, že do dvaceti let chce mít trvale obydlenou nafukovací základnu i na Měsíci. Trh s lety na nízkou oběžnou dráhu by podle něj mohl mít kapacitu 20 až 30 platících pasažérů za rok. Sám každopádně zůstává nohama na Zemi a dává úspěchu svého podnikání šanci zhruba šedesát procent.

Dobře ví, kde je jeho slabina: v ceně dopravy kosmonautů na oběžnou dráhu. Bigelow je schopen vytvořit jednoduchou, spolehlivou a cenově dostupnou stanici, ale nemá na ni jak dostat obsluhu. Pokusil se motivovat americký kosmický průmysl vypsáním odměny America’s Space Prize v hodnotě 50 milionů dolarů (a dalších několika set v navazujících kontraktech), ale měl natolik přísné požadavky, že se do jeho soutěže nikdo nepřihlásil.

Budoucnost ukáže

Bigelow se přesto svého snu nevzdal, přestože musel v roce 2012 propustit většinu zaměstnanců. Momentálně totiž není schopen svůj produkt prodávat. Přesto věří, že se jednoho dne karta obrátí a on své nafukovací kosmické paláce skutečně postaví. V tuto chvíli pracuje na modulu BA 330, který by teoreticky měl letět k ISS v roce 2016. Jedním z možných nosičů je Falcon 9 společnosti SpaceX, který si už Bigelow rezervoval.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 12/2012

  • Zdroj fotografií: Bigelow AerospaceDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907